AIRBORNE EXTENDED (Austrija)

Ansamblis “Airborne Extended” radies 2013. gadā kā “Ensemble Airborne” paplašinājums. Tā nosaukums ietver norādi uz lidojumu un visai precīzi reprezentē grupas smalko, netveramo, gaistošo būtību. Ansambļa instrumentu arsenālā ir arfa, klavesīns, desmit blokflautas un četras flautas, kuru smalkais salikums rada ēterisku skaņas kvalitāti. Tas ir lielisks sākumpunkts jūtīgai un niansētai jaunu tonālo kombināciju meklēšanai – prom no tradicionālā priekšstata par šo instrumentu piederību senajai mūzikai, apliecinot, ka tie lieliski iederas arī laikmetīgās mūzikas interpretēšanā.

“Airborne Extended” repertuārā pārsvarā ir speciāli ansamblim rakstīti darbi, tostarp Bernharda Langa (Bernhard Lang), Aleksandera Kaizera (Alexander Kaiser) un Volfganga Miterera (Wolfgang Mitterer) kompozīcijas. Tāpat starp ansamblim nozīmīgiem komponistiem jāmin Lučāno Berio (Luciano Berio), Jannis Ksenakis (Iannis Xenakis) un virkne jaunākās paaudzes autoru no daudzām pasaules valstīm: austrieši Elizabete Harnika (Elisabeth Harnik), Elizabete Šimana (Elisabeth Schimana), Volfgangs Miterers (Wolfgang Mitterer) un Matiass Krānebiters (Matthias Kranebitter), itāļi Manuela Kerere (Manuela Kerer), Salvatore Šiarīno (Salvatore Sciarrino) un Paolo Rimoldi, beļģiete Karolīne Profantere (Caroline Profanter), dānis Nikolajs Vorsū (Niolai Worsaae), poliete Joanna Vozni (Joanna Wozny), horvātiete Margareta Fereka-Petriča (Margareta Ferek-Petric), slovēnis Urošs Rojko (Uros Rojko), rumāniete Doina Rotaru, polis Tomašs Skvers (Tomasz Skweres), grieķi Dimitrijs Papgiorgiu (Dimitri Papgeorgiou) un Joannis Papadopoulos, turks Mehmets Ali Uzunselvi (Mehmet Ali Uzunselvi), brazīlietis Fernando Rīderers (Fernando Riederer), meksikānis Arturo Fuentes un daudzi citi.

“Airborne Extended” plašo regulāro starptautisko sadarbību apliecina arī koncerta repertuārs, ko dzirdēsim Rīgā. Tajā ietverti itāļu, īru, turku un čīliešu mūsdienu komponistu skaņdarbi, kā arī latviešu skaņraža Oskara Herliņa jaundarba pasaules pirmatskaņojumi.

Rīgā “Airborne Extended” sastāvā uzstāsies četras izcilas kamermūziķes: Elena Gabrielli (Elena Gabbrielli), Sonja Leipolde (Sonja Leipold), Karolīne Mairhofere (Caroline Mayrhofer) un Jūlija Reta (Julia Reth).

Flautiste Elena Gabrielli Venēcijā un Grācā studējusi mūziku un filozofiju. Regulāri uzstājas dažādu kameransambļu sastāvos Austrijā un Itālijā, sadarbojusies ar “Klangforum Wien”, “Ensemble Zeitfluss”, “Platypus Ensemble”, “The Black Page Orchestra”, “Neofonia”, “Ensemble L’Arsenale”, “MDI Ensemble” un “RepertorioZero”. Nozīmīgu sadarbību vidū jāmin kopdarbs ar tādiem diriģentiem kā Emilio Pomariko (Emilio Pomarico), Marko Andžus (Marco Angius), Klements Pauers (Clement Power), Rolands Klutigs (Roland Kluttig), Mario Vencago (Mario Venzago).

Klavesīniste Sonja Leipolde studējusi Zalcburgas un Vīnes mūzikas augstskolās, kur mācījusies arī klavieru un flautas spēli. Regulāri uzstājas solistes ampluā un piedalās festivālos Eiropā un Āzijā, ir vairāku starptautisku mūzikas balvu ieguvēja. Savā radošajā darbībā īpašu uzmanību velta baroka un laikmetīgajai mūzikai, dibinājusi ansambli “Les roses sauvages”, kas īpaši pievērsies 17. un 18. gs. komponistu – sieviešu darbu atskaņošanai.

Flautiste Karolīne Mairhofere mācījusies Lincā un Vīnē, ieguvusi maģistra grādu un stipendiju studijām ASV un Nīderlandē, šobrīd ar mūzikas augstskolām saistīta kā pedagoģe. Ir dažādu konkursu laureāte, regulāri koncertē Eiropas valstīs, Amerikā un Āzijā.

Arfiste Jūlija Reta studējusi Minhenes un Vīnes mūzikas augstskolās, ir starptautisku instrumentālistu konkursu laureāte, savu profesionālo karjeru attīstījusi orķestros Austrijā un Norvēģijā, kā solomāksliniece koncertējusi Eiropā, Japānā, Ķīnā un Dienvidkorejā.

Koncerts otrdien, 29. oktobrī, plkst. 19.00 Rīgas Reformātu baznīcā. Biļetes Biļešu paradīzes kasēs: https://www.bilesuparadize.lv/lv/events/event/76449


http://www.caroline-mayrhofer.net/


 .