ARĒNA 2014

Jau trīspadsmito gadu Jaunās mūzikas festivāls ARĒNA piedāvā žanriski daudzveidīgu ainavu. Izvēlētā festivāla tēma ŠĶĒRSOJOT ROBEŽAS norāda uz notikuma autoru vēlmi pētīt saskares punktus starp dažādiem laikmetīgās mūzikas stiliem un izpausmēm. Šogad sešos koncertos klausītājiem tiks piedāvāti starpdisciplināri un konceptuāli projekti, smalki skaņas pētījumi instrumentālajā un vokālajā medijā un garīgā mūzika. Paredzētas arī lekcijas / diskusijas ar Latvijas un ārzemju viesu piedalīšanos.

Diriģents Sigvards Kļava izveidojis garīgās mūzikas programmu VIŅŠ UN VIŅA, kurā līdzās amerikāņa Deivida Langa (David Lang) un spāņa Ramona Umē (Ramon Humet) kompozīcijām izskanēs latviešu komponistu Maijas Einfeldes, Santas Ratnieces, Jura Karlsona un Andreja Selicka darbi. Gaidāmi arī pirmatskaņojumi: Einfeldes oriģināldarbs Jūras sagša, kā arī tradicionālie lūgšanu dziedājumi jaunā Jāņa Lūsēna aranžējumā. Šajā koncertā kopā ar Latvijas Radio kori muzicēs čelliste Guna ŠNĒ, altiste Liene KĻAVA, saksofonists Artis SĪMANIS un Līvanu mūzikas skolas audzēknis, soprāns Kristiāns JASINSKIS.

Savukārt sadarbībā ar ansambli SARBAND (Vācija / Tuvie Austrumi) Latvijas Radio koris un diriģents Kaspars Putniņš piedāvās atklātu meistarklasi par Tuvo Austrumu tradicionālās mūzikas un instrumentu integrāciju mūsdienu skaņu mākslā. Šī meistarklase ir daļa no izvērsta projekta Song of Songs, kura ietvaros jaundarbus sacer Lasse Tūresens (Lasse Thoresen), Toivo Tulevs (Toivo Tulev), Mārtiņš Viļums, Santa Ratniece, Bušra El-Turka (Bushra El-Turk) un Vladimirs Ivanovs (Vladimir Ivanoff) (skaņdarbu pirmatskaņojumi paredzēti 2015. gadā Oslo un Rīgā).

Programmā MĀKOŅU SANA, kuru ARĒNĀ piedāvās trio ART-I-SHOCK kopā ar gaismu mākslinieku Mārtiņu Feldmani un video scenogrāfu Arturu Dzirni, dramaturģiski nozīmīgi ir izvēlētie ticējumi par mākoņiem un gonga poētiski asociatīvā sasaiste ar mēness tēlu. Izskanēs Arvo Pērta, Andra Dzenīša, Osvaldo Golihova un Terjes Ripdāla opusi, bet Agneta Krilova speciāli šim notikumam sacerējusi jaundarbu.

Festivāla viesu vidū izceļami Šveices / Vācijas dueta UMS'N JIP mūziķi Ulrike Meijere-Špona (Ulrike Mayer-Spohn) un Havjērs Hāgens (Javier Hagen), kā arī pieredzējušais un daudzpusīgais laikmetīgās perkusiju mūzikas kolektīvs no Austrālijas SPEAK PERCUSSION. Dueta UMS'N JIP mūziķi kopā ar kontrtenoru Sergeju JĒGERU un ērģelnieci Ilzi REINI izveidojuši koncertprogrammu BAROKS UN AVANGARDS, kurā līdzās Klaudio Monteverdi, Henrija Pērsela un Vilibalda Gluka kompozīcijām izskanēs mūsdienu komponistu Sofijas Gubaiduļinas, Kevina Kellera, Antona Svetļičnija u. c. darbi. Koncerta vizuālo ietērpu, brīvi miksējot baroka un avangarda stilu elementus, veido mākslinieces Ieva Taranda un Daina Gāga-Ēķe. Savukārt SPEAK PERCUSSION Rīgā piedāvās programmu CIRCUIT, kurā ietverti austrāliešu un dāņu autoru opusi.

Šīgada ARĒNAS vērienīgākais pirmatskaņojums ir zviedru mākslinieka Knutes Vestera (Knutte Wester) un komponistes Santas Ratnieces neparastais starpdisciplinārais projekts CLAYBIRD'S LULLABY (Māla putna šūpuļdziesma), kurā konceptuāli apvienojas zīmējumi, īpaši darinātu māla putnu un balsu skaņas. Koncertā piedalīsies vokālā grupa PUTNI un mākslas zinātniece Sarmīte Sīle.