LATVIJAS RADIO BIGBENDS. LATVIEŠU DŽEZA SVĪTA VOL II

17. oktobrī plkst. 19.00 LNB Ziedoņa zālē, Rīgā

Festivāls ARĒNA sadarbībā ar VSIA Latvijas Koncerti aicina uz Latvijas Radio bigbenda mūziķu jaunās programmas pirmatskaņojumu un CD prezentāciju. Programmā LATVIEŠU DŽEZA SVĪTA: JAUNIE KOMPONISTI VOL II Latvijas Radio bigbends iesaistījis jaunos, talantīgos un jau starptautiskus panākumus guvušos latviešu mūziķus un komponistus – pianistus Kristu AUZNIEKU, Rūdolfu MACATU un ģitāristu Matīsu ČUDARU –, lai radītu orģinālmūzikas skaņdarbus īpaši Latvijas Radio bigbendam. Šis būs jau trešais koncerts, kurā būs dzirdami pavisam jauni džeza skaņdarbi.

Džeza svītas žanra pamatlicējs Latvijā ir izcilais komponists un pianists Raimonds Pauls, kas 1965. gadā džeza trio sastāvam sacerēja svītu Iespaidi, bet 1967.gadā jau ar Rīgas estrādes orķestri iestudēja pilnasinīgi instrumentētu džeza svītu Melnās krāsas. Šai žanrā savu ieguldījumu devuši arī ievērojamais skaņradis un aranžētājs Vitālijs Dolgovs, džezmeņi Uldis Stabulnieks, Egils Straume, Gunārs Rozenbergs un citi.

Latvijas Radio bigbendam ir būtiska nozīme Latvijas džeza mūzikas vēsturē. 2012. gadā – pēc 16 gadu pārtraukuma – leģendārais džeza kolektīvs atsāka aktīvu darbību un 2016. gadā nosvinēja 50. gadadienu kopš tā dibināšanas. Orķestra patrons ir maestro Raimonds Pauls. Latvijas Radio bigbends dibināts 1966. gadā. Sākumā to dēvēja par Latvijas PSR Televīzijas un radio estrādes orķestri, bet 1992. gadā to pārdēvēja par Radio vieglās un džeza mūzikas orķestri. Tā pirmais vadītājs un diriģents bija komponists Ringolds Ore, vēlāk – vijolnieks un aranžētājs Alnis Zaķis (1968–1991), taču Latvijas Radio bigbendu vadīja arī Raimonds Pauls un Gunārs Rozenbergs. Pašlaik mūziķi turpina popularizēt latviešu džeza mūziku dažādām auditorijām, koncertējot ne tikai džeza mūzikas festivālos, bet arī pilsētvides notikumos.
KRISTS AUZNIEKS sevi raksturo ar vārdiem “Man patīk tīras, gaišas un vienkāršas garšas...” Bakalaura grādu ieguvis Hāgas Karaliskajā konservatorijā, šobrīd turpina maģistrantūras studijas Jēlas universitātē. Dažādu fondu, tostarp American Academy of Fontainebleau 2015, stipendiāts. Sadarbojies ar Antico Moderno (Bostona), Yale Philharmonia (Ņūheivena), David Kweksilber Big Band (Amsterdama), vokālo grupu Framest, DD Orķestri, arfistu Noël Wan (Sanhosē). Auznieka kompozīcijas atskaņotas Amsterdamā, Hāgā, Ķīnā, Rīgā, kā arī vairākās pilsētās ASV.
RŪDOLFS MACATS ir viens no jaunajiem latviešu radošajiem mūziķiem. Vislabāk zināms kā pianists un komponists uz džeza un improvizētās mūzikas skatuves. Viņa muzikalitāte apvieno spožu tehniku ar laikmetīgu skaņu. Rūdolfs Macats ir absolvējis Amsterdamas Mūzikas konservatoriju, kur ieguvis džeza pianista diplomu, papildinājis prasmes pie Harmen Fraanje, Karel Boehlee, Rob van Bavel, Kris Goessens, kā arī piedalījies leģendāro amerikāņu pianistu Jason Moran, Aaron Goldberg, John Beasley un John Taylor meistarklasēs. Šobrīd studē Kopenhāgenas Ritmiskās mūzikas konservatorijā divu gadu programmā Nordic Master: The Composing Musician, kas ietver studijas trijās Skandināvu valstīs – Dānijā, Norvēģijā un Zviedrijā.

MATĪSS ČUDARS ir viens no labākajiem jaunās paaudzes latviešu džeza ģitāristiem. Izglītību ieguvis Rīgas Doma kora skolas mūsdienu ritma nodaļā, kā arī Amsterdamas Mūzikas konservatorija un Berlīnes Džeza institūtā. Prasmes papildinājis pie tādiem džeza smagsvariem kā Brad Mehldau, Ambrose Akinmusire, Kurt Rosenwinkel, Jesse Van Ruller, Dave Douglas, John Hollenbeck, Clarence Penn, Donny McCaslin, Ben Wendel un citiem. Grand Prix balvu ieguvējs tādos prestižos konkursos kā Riga Jazz Stage 2017, Prinses Christina Jazz Concours, Keep An Eye Jazz Award, Burghausen Jazz Award. Šobrīd Matīss paralēli solo projektiem, kā arī starptautiskiem projektiem kopā ar citiem mūziķiem, pasniedz ģitārspēli Amsterdamas Mūzikas konservatorijā.