Māki tā?

Ceturtdien, 26. oktobrī,  plkst. 12.30 un 13.30 laukumā pie Hanzas perona

PIEDALĀS: Evija Skuķe, Armands Skuķis (sadzīves instrumenti)

PROGRAMMĀ: Evijas Skuķes jaundarbs MĀKI TĀ?, koncerts makita sadzīves tehnikas instrumentu orķestrim

ieeja brīva

Performance Māki tā? nosaukumu aizguvusi no projekta sponsora – firmas Makita OY – vārda radošas apspēles. Šī neparastā audiovizuālā notikuma galvenie varoņi ir ar neordinārām idejām pilnie komponisti Evija un Armands Skuķi, kuri saka: “Mēs katrs varam darīt tikai tā, kā mākam. Mākam tā. Tikai mēs vēl nezinām visu, ko mēs mākam, kamēr to neesam pamēģinājuši. Es māku tā, paņemt rokās (sadzīves) instrumentu un ar to radīt nepieradinātu mūziku.”

Ieskats, kā top koncerts sadzīves tehnikas instrumentu orķestrim: šeit, šeit un šeit.

"Ja vijoli var sajaukt ar ģitāru, čellu un visiem pārējiem stīginstrumentiem, kas ir līdzīgi, un var arī teikt, ka klavieres, sintezators un ērģeles ir viens un tas pats, tad urbis ir nepārprotams: urbi ar putekļusūcēju sajaukt ir ļoti grūti! Un arī putekļusūcēju ar lapu pūtēju sajaukt ir ļoti grūti. Tāpat urbi ar zāģi sajaukt ir ļoti grūti. Un pumpi ar kapu šķērēm sajaukt ir ļoti grūti. Nu, un tad nu šie būs instrumenti, ar kuriem darbošos," runājot par gaidāmo performanci intervijā Radio Klasika Ilzei Mednei stāsta Evija Skuķe.

EVIJA SKUĶE ir dinamiska un koša latviešu komponiste, kuras mutuļojošais talants kompozīcijā tika pamanīts jau skolas gados. Viņas daiļradē ir skaņdarbi visdažādākajiem kamermūzikas sastāviem, kormūzika un simfoniski opusi. Evija Skuķe komponē jau kopš 10 gadu vecuma, viņa absolvējusi Rīgas Doma kora skolu un Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolas mūzikas teorijas nodaļu. Viņas pirmie skolotāji kompozīcijā – Pauls Dambis un Pēteris Vasks. Jāzepa Vītola Mūzikas akadēmijā bakalaura grādu Evija ieguva Selgas Mences vadībā, maģistrantūru absolvējusi pie Jāņa Petraškeviča.

Evijas Skuķes mūzika ir intensīva un kustīga, allaž piesātināta ar izdomas bagātām idejām. Viņas partitūrās kūsā stihiska zemes enerģija, pārsteigumus tajās rada šķelmīgi joki un ekspresīva ritmiskā vārdnīca. Nospriegotā dramaturģija komponistes skaņdarbiem piešķir intriģējošu un neprognozējamu mūzikas ritējumu. Evijas Skuķes muzikālo rokrakstu var atpazīt uzreiz – tam piemīt arhaisks spēks un tiešums, jauneklīgs dumpinieciskums un varavīksnes krāsu spilgtums. Komponistei svarīga skaņas pašvērtība pati par sevi, tās izpētes process, precizitāte un detaļas. Skaņdarbos nereti mēdz izaicināt izpildītāju spēju robežas. Viņai patīk smagais metāls (Rammstein, Slayer, Sleep), akadēmiskajā mūzikā tuvi ir Karlo Džezualdo, Ģērģs Ligeti, Žerārs Grizē, Fausto Romitelli, Džačinto Šelsi u.c.

Jau studiju laikā Evija Skuķe guva ievērību ar saviem nepieradinātajiem skaņdarbiem un piedalījās projektos līdzās atzītiem latviešu un ārzemju skaņražiem (kora Kamēr… ierosinātie jaundarbu cikli Amber Songs, Mēness dziesmas, Kartupeļu opera bērniem ). 2014. gada viņa tika apbalvota ar Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Swedbank Gada balvu jaunajam mūziķim. Tajā pašā gadā Evijas Skuķes stīgu kvartets Trans(S) atzīts par vislabāko 392 kompozīciju konkurencē instrumentālās mūzikas kategorijā desmitajā Starptautiskajā kompozīciju konkursā Itālijā Citta di Udine.

Komponiste deviņus gadus dziedāja jauniešu korī Kamēr… Pati Evija saka, ka korī pavadītais laiks viņu izaudzinājis, iemācījis skatuves azartu un sadarbību ar citiem cilvēkiem augstāku mērķu vārdā.  Pateicoties Kamēr…, koris kļuvis par komponistes mīļāko instrumentu. Kora kompozīcijās viņa lieliski izjūt kora faktūras audumu, meistarīgi izmantojot plašu diapazonu un iespēju spektru, ko var izvilināt no kora balsīm. Komponiste savos skaņdarbos oriģināli apvienojusi tautiskās dziedāšanas manieri ar laikmetīgās mūzikas valodu (Mēness vokalīze, Zvīdzi, zvīdzi, Naraudavu, Gods), kā arī uzlūkojusi kori par instrumentālu vienību, to tuvinot orķestrālam skanējumam (Vēja vokalīze, Viļņi). Iespaidīgu kora balsu un orķestra skaņas izvērsumu Evija radījusi vokāli simfoniskajā opusā Ainulindale par pasaules radīšanu pēc angļu rakstnieka Džona Ronalda Rūela Tolkīna grāmatas motīviem. Skaņdarbs izskanēja arī starptautiskajā komponistu skatē ROSTRUM 2015.

Kamermūzikā Evija Skuķe aizrautīgi darina trāpīgus tēlus un kolorītus naratīvus (Mazās serenādes, Kukaiņu Meditācijas, Piecas dziesmas ar Jāņa Baltvilka dzeju), simfoniskajā mūzikā – pievēršas konceptuālām idejām,  izzinot skaņu laukus un to iespējas savstarpēji saspēlēties, kas rezultējies kompozīcijās ar neparastu tembrālo paleti un mūzikas spriegumu (Tramvajs, …you send shivers down my spine).

Viņas skaņdarbus atskaņojuši tādi kolektīvi kā VAK Latvija diriģenta Māra Sirmā vadībā, kamerorķestris Sinfonietta Rīga diriģenta Normunda Šnē vadībā, jauniešu kori Kamēr… un Sōla Jāņa Liepiņa un Kaspara Ādamsona vadībā, orķestris Rīga, kā arī zināmākie latviešu instrumentālisti un dziedātāji. Evija Skuķe labprāt piedalās arī starpdisciplināros projektos – 2015. gadā kopdarbā ar komponistu Armandu Aleksandraviču un libretistu Dāvi Lāci tapa kameropera-hepenings Barista, kas tika izrādīta vienā no Coffee Inn kafejnīcām Rīgā un guva lielu skatītāju interesi. Evija vairākkārt veiksmīgi sadarbojusies arī ar performanču mākslinieci Andu Lāci. Viņu performance Atindēšana tika nominēta augstākajam apbalvojumam Latvijas mākslā – Purvīša balvai 2017. Ārpus Latvijas Evijas mūzika skanējusi Arnolda Šēnberga centrā Vīnē, Nīderlandē, Itālijā, Krievijā, Japānā.

Kopš 2015. gada Evija Skuķe strādā Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā par kompozīcijas, solfedžo, elementārās teorijas, polifonijas un instrumentācijas pasniedzēju. Komponiste ir koša būtne ar krāsainiem matiem, dullām idejām un dzirkstelīgiem smiekliem. Brīvajā laikā nodarbojas ar japāņu cīņas mākslu Bujinkan un eksperimentiem kulinārijā. evijaskuke.lv

Festivāls notiek ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, Rīgas domes, Makita OY, Gētes institūta Latvijā, Francijas institūta Latvijā, Spānijas kultūras fonda AC/E, Adama Mickēviča institūta un Bāzeles pilsētas atbalstu. Festivālu atbalsta arī Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija, LR1 un LR3 Klasika, kā arī Ilze Grudule personīgi. Pateicamies par tehnisko atbalstu www.skatuvestehnika.lv!