Natura siderum / Zvaigžņu daba

Piektdien, 25. oktobrī, plkst. 19.00 Rīgas Domā

Piedalās: Ligita Sniebe un Aigars Reinis (ērģeles), Aigars Raumanis (saksofons), Marta Spārniņa (vijole), Gatis Gorkuša (trompete).

Programmā: Matīss Čudars Still, Madara Pētersone Stellar Lighthouses (pasaules pirmatskaņojums), Edgars Cīrulis Straumes (pasaules pirmatskaņojums), Indra Riše Natura Siderum (pasaules pirmatskaņojums). Veltas Emīlijas Platupes gleznojumi Zodiaks.

pirkt biļetes

ARENA_2024_A4_small.jpg

Jaunā mūzikas festivāla ARĒNA trešā koncertprogramma NATURA SIDERUM / ZVAIGŽŅU DABA atbalsosies Rīgas Doma baznīcas varenajās velvēs. Jaundarbiem piepildītā 25. oktobra vakara galvenie zvaigžņu pētnieki būs ērģelnieki Ligita Sniebe un Aigars Reinis, saksofonists Aigars Raumanis, vijolniece Marta Spārniņa un trompetists Gatis Gorkuša.

Plašajā skaņu debesjumā uzmirdzēs gan pasaules elpas apveltītā ģitārista Matīsa Čudara Still vijolei, gan Madaras Pētersones pulsārus jeb spēcīgi magnetizētas rotējošas zvaigznes pētošā opusa Stellar Lighthouses pirmatskaņojums, arī izsmalcinātā džeza pianista Edgara Cīruļa pirmsmiega domplūsmas apcerošās Straumes un monumentālais astroloģijas noslēpumu iedvesmotais Indras Rišes cikls Natura Siderum jeb Zvaigžņu daba ērģelēm un dažādiem soloinstrumentiem, kura tapšanā liela loma bijusi arī ilggadējai komponistes radošajai sadarbībai ar Zviedrijā mītošo ērģelnieci Ligitu Sneibi.

Papildu dimensiju šim neparastajam ceļojumam kosmosā piešķirs arī Veltas Emīlijas Platupes gleznojumu cikla Zodiaks klātbūtne.

Pulsāri ir spēcīgi magnetizētas rotējošas zvaigznes. Šai zvaigznei rotējot, tās stari izkliedējas kosmosā, un, kad vērsti pret Zemi, tie parādās kā regulāri gaismas vai radioviļņu impulsi. Pulsāri ir saistoši ne tikai pulsējošās dabas dēļ, bet arī tāpēc, ka tie, tēlaini izsakoties, darbojas kā “kosmosa bākas”, palīdzot astronomiem pētīt Visuma struktūru. Lai arī mums šajā vietējā kosmosā, kurā dzīvojam, ir kāda gaiša, cerīga un stabila bāka, kas norāda uz virzienu drošības, labvēlības un pareizo izvēļu virzienā!

Madara Pētersone par darbu Stellar Lighthouses

Straumes ir īss mirklis mūzikā, kurš apskata to netveramo domu plūsmu, kas rodas tieši pirms miega. Kad dienas iespaidi, rītdienas bažas un vakardienas pārdomas mijās vienā, neizšķetināmā mezglā.

Edgars Cīrulis par darbu Straumes

Cikla "Natura Siderum" jeb "Zvaigžņu daba" "ērģelēm +" ideja radās pēc ilgstošas sadarbības ar ērģelnieci Ligitu Sneibi. “Ērģeles +” šajā gadījumā tiek apzīmēta dažādu solo instrumentu kombinācija ar ērģelēm, un tajā ir aptverts pilns zodiaka aplis. Divpadsmit zvaigznāju ciklā katrai zīmei esmu izvēlējusies savu solo instrumentu, kas palīdzētu atklāt attiecīgās zodiaka zīmes raksturojumu. Izvēlētie solo instrumenti ir vijole, trompete, saksofons un ērģeles solo. Tādējādi cikls tiek sagrupēts četrās daļās jeb triloģijās, kur viena triloģija sastāv no trim daļām: 1. Ērģeles + vijole - Dvīnis, Ūdensvīrs, Strēlnieks; 2. Ērģeles + trompete - Auns, Jaunava, Skorpions; 3. Ērģeles + saksofons - Vērsis, Vēzis, Zivis; Ērģeles solo - Lauva, Svari, Mežāzis.

Rakstot konkrēto daļu, savās domās iztēlojos pazīstamus cilvēkus, kas dzimuši attiecīgajā zvaigznājā. Iespējams, ka vienā darbā ir konsolidējušies pat vairāki personāži un kļuvuši par to raksturu kopumu, kas mūzikā ir dzirdams. Priecāšos, ja kāds saklausīs sev tuvu noskaņu, taču tas nav mana darba mērķis. Tā drīzāk ir mana attieksme un redzējums.


Indra Riše par Natura siderum ērģelēm
rigas_doms-2.jpg

ARĒNA ir laikmetīgās mūzikas festivāls, kas kopš 2002. gada ik rudeni Latvijas koncertzālēs pulcē jaunās mūzikas komponistus, atskaņotājmāksliniekus un klausītājus no daudzām pasaules valstīm. Festivāla moto SAKLAUSI NĀKOTNI! ietver sevī galveno festivāla ideju un mērķi – rādīt mūsdienu mūzikas dažādību visā tās krāšņumā, veicinot jaunas mūzikas tapšanu, atskaņošanu un dokumentēšanu: https://www.arenafest.lv/

Šīgada ARĒNA skatu vērš kosmosa virzienā un aicina radoši izzināt gan tā neizdibināmās dzīles un neaprakstāmos plašumus, gan maģisko vilinājumu un fizikālās likumsakarības, kas cauri laikiem rosinājušas arī dažnedažādus mākslas procesus. Šīs tēmas tiks atklātas trīs koncertos no 18. līdz 25. oktobrim. Festivāla programma: https://www.arenafest.lv/programma/