ARĒNA 2003

Lai aptvertu neaptveramo – šībrīža mūzikas pasaules sprieguma izlādes augstākos punktus – spēles laukumam jābūt gana ietilpīgam. ARĒNAS laukā gaidāma blīva un intensīva gaisotne!

Viens pats Ģērģs Ligeti (György Ligeti) ar savu neierobežoto izdomu un prāta brīvību jau ir pietiekams izaicinājums dzirdētkārajiem gardēžiem. Neatkārtojamā meistara attiecībās ar apkārtējo pasauli ir nesaudzīga tiešuma valdzinājums, tas atklājas arī nepārprotamā aicinājumā (lasi: prasībā) savas mākslas adresātam – ausis vaļā!, prasmē mikroskopiskas struktūras iecementēt lielu formu un izvērstu muzikālu ideju fundamentā, arī veselīgā neprognozējamībā, atklājoties personiski traģiskajā, uzdrošinoties šerpos jociņos un ironijā.

Gevina Braiarsa (Gavin Bryars) mūzika plūst citā gultnē, tās šķietamais rimtums aicina gluži vai acīm sekot horizonta nebeidzamajai stīgai. Lielum lielai mūzikas draugu daļai gluži vai par kulta figūru kļuvušais vīrs pēdējā gada laikā šai pusē paklusām manīts jau vairākkārt; iespējams, meistara mūzikas līnijas un baltiešu vēl ne pārlieku eiropeizētais dzīves ritms ierosinājuši savstarpēji rezonējošas svārstības.

Īsta kodolreakcija noris Latvijas radošo spēku prātos. Stratēģiski nozīmīgas sprāgstvielas gatavo un jaunas receptes izmēģināt gatavojas Maija Einfelde, Pēteris Butāns, Andris Dzenītis, Rolands Kronlaks, Vilnis Šmīdbergs, Mārtiņš Viļums.

Nereti izciliem skaņražiem papildus atbalsta punktu ir brīvprātīgi snieguši dedzīgi un simtprocentīgi profesionāli interpreti. ARDITTI kvarteta pašaizliedzīgi apgūtajās dzīlēs iedvesmu smēluši mūsu visnovatoriskākie un kaprīzākie laikabiedri. Somu atraktīvā jaunās mūzikas skatuve jau vairāk nekā divdesmit gadus nav iedomājama bez AVANTI! intensīvi kreatīvās kompānijas. Savukārt Latvijas Radio koris, Rīgas Kamermūziķi un Rīgas Festivāla orķestris gaida esošo un potenciālo fanu pulka klātbūtni vienreizējos kopīgi ieinteresētas atklāsmes gardajos mirkļos.

Šīs ARĒNAS cīņas nekad nebeidzas ar sakāvi. Nāc laukumā!