ARĒNA 2009

Jaunās mūzikas festivāls ARĒNA atkal ceļā pie saviem klausītājiem. Kopā ar citiem nozīmīgiem kultūras dzīves notikumiem ARĒNA veido Latvijas festivālu kultūru, iepazīstinot ar jaunāko pasaules un pašmāju mūzikā.

ARĒNA šogad atnes tālas un svaigas vēsmas no nebūt tik tuvu esošajiem Tuvajiem Austrumiem. Atzīšos, ka uzdevums veidot līdzsvarotu, pārliecinošu programmas koncepciju nav izrādījies tik viegls, kā tas šķita sākumā. Procesa gaitā arvien vairāk apjautu, cik daudzveidīga, bagāta un varena ir šī kultūra, kurā iemiesojas gan persiešu, gan arābu, gan izraēļu, arī kristiešu dzīvesziņa.

Tiecoties atspoguļot visu Tuvo Austrumu daudzdabību, vienlaikus neuzstādot mērķi atspoguļot to proporcionālā attiecībā, šī gada festivāla devīze Tuvie Austrumi – izgaismotie dialogi ietver sevī koncepcijas atslēgu. Tuvo Austrumu pasaulē sakņotas idejas iemiesojuši gan komponisti, kas dzimuši šajā reģionā, gan arī ārpus stāvošie visā pasaulē – atrodot bagātīgu iedvesmas lauku. Arī latviešu komponisti izmetuši radošā lidojuma loku pār to, iemiesojot savus iespaidus skaistās skaņuvīzijās (Mārtiņa Viļuma gleznaini krāšņais Simurg).

Viens no festivāla uzdevumiem ir jaunu dialogu veidošana, tādēļ festivāla programmu bagātina vairāki pirmatskaņojumi. Laikmetīgā māksla, pēc manas izjūtas, šodien tiecas nešķirot atsevišķus veidus, tādējādi iegūstot savstarpēju papildinājumu, nezaudējot (ideālā veidā) arī savu pašpietiekamo kvalitāti. ARĒNA šogad būs ne tikai klausāma, bet arī skatāma un izjūtama. Krāsaināka. Teju katrā koncertā iedzīvosies video, gaismu māksla, režija un scenogrāfija. Šajā ziņā kulminācija būs festivāla noslēguma lielais notikums – Fausto Romitelli video opera An Index of Metal, kas savā izcilībā (riskēju, bet tomēr apgalvošu) sāk ierindoties 21. gadsimta mūzikas zelta repertuārā.

Tuvajos Austrumos ir skaista, izkopta un ārkārtīgi poētiska dzeja. Tādēļ arī poētiskā stīga kā sava veida muzikāls tematisms vijas cauri festivāla programmai: atklāšanas svētkos kā pamats Voldemāra Johansona skaņu instalācijai, daudzos sekojošos koncertos – kā daļa no jauno komponistu darbiem. Pat Tuvo Austrumu valodu skaņa (arābu, turku valoda, ivrits) dzejas veidolā iedvesmojusi visjaunākos komponistus radīt vokālās kamermūzikas miniatūras.

Esi aicināts Tuvo Austrumu pasaules iedvesmotajā ARĒNĀ!

Gundega Šmite, ARĒNA 2009 mākslinieciskā vadītāja