ARĒNA 2019

Klavesīns, blokflautas, elektronika, arfa, skanošs milzu sapņu ķērājs, no slēpēm taisīta ģitāra, kanalizācijas trubu taures, dziedoši dārzeņi, runātais vārds... Šie oriģinālie skaņrades avoti, netradicionāli ansambļu sastāvi, improvizācija, džezs un arvien jauni pārsteigumi mūsdienu komponistu jaundarbu pirmatskaņojumos jūs gaida Jaunās mūzikas festivālā ARĒNA 2019, kas notiks Rīgā no 19. oktobra līdz 2. novembrim!

Festivāla uzmanības lokā šoreiz būs krāsaina kamermūzika. ARĒNU atklās KONCERTCEĻOJUMS AR TROLEJBUSU. Pie tā stūres būs komponists Andris Dzenītis, kurš klausītājus pavadīs uz trim koncertiem. Pirmais no tiem būs Elizabetes BALČUS (flauta, balss, elektronika) performance AIZLIEGTAIS AUGLIS sestdien, 19. oktobrī, plkst. 12.30 klubā The Mill, kur klausītāji varēs pārliecināties, ka frīdžeza flautas improvizācijas mūzikā iespējams apvienot ar pārpasaulīgu balsi, elektropopa bītus ar eksperimentālu elektro-drīmpopu, bet organiskus augļus un dārzeņus pārvērst midi signālos un spēlēt kā sintezatoru. Žaņa Lipkes muzejā tikmēr (arī plkst. 12.30) klausītājus pulcēs kolektīvas improvizācijas un meditācijas stunda SAPŅU SKAŅU DARBNĪCA neparasto skaņu ekspertu, komponistu Jēkaba NĪMAŅA, Marinas GRIBINČIKAS un skaņu arhitekta Maksima ŠENTEĻEVA vadībā. Šī radošā izrāde notiks divreiz, un uz otro seansu plkst. 14.30 dosies arī ARĒNAS trolejbuss. Trešajā koncertceļojuma pieturā AUZIŅŠ, ČUDARS & ARUTYUNYAN. SIRDS KATEDRĀLE plkst. 17.00 Rīgas Reformātu baznīcā dzirdēsim Krista Auznieka (1992) jaundarba pasaules pirmatskaņojumu Kārļa AUZIŅA (saksofons), Matīsa ČUDARA (ģitāra) un Ivara ARUTJUNJANA (bungas) izpildījumā.  Tā būs kompozīcija četrās daļās, ko komponists radījis, iedvesmojoties no lielu personību filozofiskām idejām – to vidū ir gan Hermaņa Heses Stikla pērlīšu spēles tēli, gan Raiņa un Aspazijas ideāli, gan Martas Nusbaumas filozofiskā pārliecība, gan autora paša izjūtas un asociācijas.

ARĒNĀ šogad dzirdēsim arī citus latviešu komponistu jaundarbu pirmatskaņojumus. Austriešu kameransamblis AIRBORNE EXTENDED sagatavojis divus no tiem – Santas Bušs un Oskara Herliņa kompozīcijas, kas izskanēs otrdien, 29. oktobrī, plkst. 19.00 Rīgas Reformātu baznīcā. Ansambļa oriģinālā instrumentu sastāva (arfa, klavesīns, desmit blokflautas un četras flautas) izpildījumā skanēs arī citu – itāļu, īru, turku un čīliešu – mūsdienu komponistu darbi. Trešdien, 30. oktobrī, plkst. 19.00 klavierkvartets QUADRA, savukārt, atskaņos Oskara Herliņa jaundarbu, kas ietverts programmā ĶENIŅŠ UN QUADRA, kurā klausīsimies arī izcilā komponista Tālivalža Ķeniņa kvartetu un itāļu, angļu un amerikāņu komponistu inovatīvos sacerējumus. Latviešu publikai nozīmīgs būs arī elektroakustiskais koncerts IMAGE IN SOUND sestdien, 2. oktobrī, plkst. 17.00 Rīgas Reformātu baznīcā, kurā poļu ansamblis KWARTLUDIUM pirmatskaņos Edgara Rubeņa jaundarbu.

Ar ārzemju – zviedru, irāņu, itāļu, vācu un igauņu – jaunāko mūziku svētdien, 20. oktobrī, plkst. 17.00 Rīgas Reformātu baznīcā iepazīstinās vācu grupa ENSEMBLE MOSAIK, kas papildu izcilajām instrumentālajām prasmēm izceļas ar radošu individualitāti un nebeidzamu prieku eksperimentēt. Savukārt, vārda mākslā trešdien, 23. oktobrī, plkst. 19.00 Kalnciema kvartālā mūs aicinās ieklausīties programma DZEJA UN DŽEZS. KLAUSIES. СЛУШАЙ. LISTEN. Tas ir starpdisciplinārs projekts, kurā Aleksandras Lines dzeju improvizētas džeza mūzikas pavadījumā izpilda džeza mūziķi ar starptautisku pieredzi: Artis ORUBS (sitaminstrumenti, perkusijas) Toms MIKĀLS (taustiņinstrumenti, efekti) un Dominiks VIŠŅAUSKIS (Dominykas Vyšniauskas, pūšaminstrumenti, Lietuva). Šis projekts ir unikāls ar to, ka katrā uzstāšanās reizē rezultāts ir cits, nav divu vienādu koncertu, un programmu var klausīties atkal un atkal.

Tiekamies ARĒNĀ! Biļetes Biļešu paradīzes kasēs.