ARĒNA 2004

Jaunās mūzikas festivāls ARĒNA jau trešo reizi ceļā pie saviem klausītājiem. Kopā ar citiem nozīmīgiem kultūras dzīves notikumiem ARĒNA veido Latvijas festivālu kultūru, iepazīstinot ar jaunāko pasaules un pašmāju mūzikā. Ideja veidot šādu festivālu radās pirms trijiem gadiem, jo tolaik koncentrēta, sakārtota jaunās mūzikas atskaņošanas niša Latvijā bija tukša, kamēr jaunāko vēsmu atspoguļotāji teātra un kino jomās (Homo Novus un Arsenāls) jau bija kļuvuši par neatņemamu vietu Latvijas kultūrainā. Tādēļ 2002. gada rudenī savu gaitu uzsāka Jaunās mūzikas festivāls ARĒNA.

Pēdējo gadu laikā Latvijā aktīvi darbojas atsevišķi mūziķi un mūziķu vienības, kuri par vienu no galvenajiem mērķiem izvirza tieši jaunās mūzikas atskaņošanu. Orķestris Rīgas Kamermūziķi, Rīgas Festivāla orķestris un Latvijas Radio koris – tie ir profesionāli mūziķi, kuri nenogurstoši aktualizē laikmetīgo jaunradi, pēc iespējas plašāk rādot dažādās tendences jaunajā mūzikā, vairojot tās dzīvotspēju un ceļot prestižu. Piesaistot arī citus darboties gribošus un varošus cilvēkus, izveidojās profesionāļu grupa ar lielisku pieredzi un nākotnes ainas apzināšanas spējām.

Jaunās mūzikas festivāls ARĒNA vēlas rādīt mūsdienu mūzikas dažādību. ARĒNA ir ikgadējs forums, un tā galvenie mērķi un uzdevumi ir: jaunās latviešu mūzikas atskaņojumi; starptautiski atzītu jaunās mūzikas atskaņotāju piesaiste; pasaulē atzīta komponista uzaicināšana uz festivālu.

2002. gadā ARĒNAS īpašie viesi bija pasaulslavenais igauņu komponists Arvo Pērts (Arvo Pärt) un džeza leģenda Džo Zavinuls (Joe Zawinul), 2003. gadā – britu komponists Gevins Braiarss (Gavin Bryars). Savukārt, šogad festivāla īpašais viesis būs amerikāņu komponists Stīvs Reihs (Steve Reich). 2002. gadā festivāls saņēma Latvijas Kultūras ministrijas prēmiju par veiksmīgu konceptuālo risinājumu mūsdienu mūzikas popularizēšanā. 2003. gadā festivāls kļuvis par Eiropas Jaunās Mūzikas Organizāciju Apvienības (ECPNM) biedru.