Jaunās mūzikas festivāls ARĒNA

ARĒNA ir laikmetīgās mūzikas festivāls, kas kopš 2002. gada ik rudeni Latvijas koncertzālēs pulcē jaunās mūzikas komponistus, atskaņotājmāksliniekus un klausītājus no daudzām pasaules valstīm. Festivāla moto SAKLAUSI NĀKOTNI! ietver sevī galveno festivāla ideju un mērķi – rādīt mūsdienu mūzikas dažādību visā tās krāšņumā, veicinot jaunas mūzikas tapšanu, atskaņošanu un dokumentēšanu.

ARĒNA neapšaubāmi ir viens no novatoriskākajiem kultūras notikumiem Latvijā un bez tā nav iedomājama mūsdienu mūzikas kultūras sistemātiska un loģiska attīstība Latvijā. ARĒNAS idejas autori ir komponists Pēteris Vasks, muzikoloģe Baiba Kurpniece, obojists un diriģents Normunds Šnē, Latvijas Radio kora diriģenti Sigvards Kļava un Kaspars Putniņš, komponists Andris Dzenītis un VSIA “Latvijas Koncerti“ direktors Guntars Ķirsis.

Daudzi jo daudzi latviešu mūzikas pirmatskaņojumi ARĒNAS ietvaros devuši labu impulsu izpildītājmākslinieku attīstībai Latvijā, kas savukārt padarījusi iespējamu sadarbību ar izcilākajiem pasaules komponistiem un izpildītājmāksliniekiem visaugstākajā profesionālajā līmenī. Savas pastāvēšanas laikā festivāla īpašo viesu vidū bijuši tādi izcili mākslinieki kā Arvo Pērts (Arvo Pärt), Džo Zavinuls (Joe Zawinul), Haincs Holigers (Heinz Holliger), Gevins Braiarss (Gavin Bryars), Ģērģs Ligeti (György Ligeti), Maurisio Kāgels (Mauricio Kagel), Stīvs Reihs (Steve Reich), Magnuss Lindbergs (Magnus Lindberg) un citi.

Festivāla mākslinieciskā padome

Andris Dzenītis, komponists
Jānis Petraškevičs, komponists
Santa Bušs, komponiste
Kristaps Pētersons, kontrabasists un komponists
Agnese Egliņa, pianiste
Raimonds Melderis, vijolnieks
Antra Dreģe, diriģente, festivāla direktore

Festivāla darba grupa

Antra Dreģe, festivāla direktore
Madara Rava Kalveite, projektu vadītāja
Kaspars Kalniņš, tehniskais direktors
Kristīne Jurjāne, māksliniece
Zane Dreģe, literārā redaktore

Jaunās mūzikas festivāls ARĒNA notiek ar Rīgas festivālu mērķprogrammas atbalstu, sadarbībā ar Valsts Kultūrkapitāla fondu un VSIA Latvijas koncerti.

ARĒNA 2018

Valsts simtgadē Jaunās mūzikas festivāla ARĒNA centrā latviešu un mūsu kaimiņvalstu mūzika un mākslinieki.

Pulsējošas emocijas un pārsteidzošas ritma spēles, saviļņojoša ekstāze un hipnotisks pārpasaulīgums, neapturams dzinējspēks, kas iekustina ķermeni un rosina prātu... Tāds būs ARĒNAS atklāšanas koncerts sestdien, 20. oktobrī Vidzemes koncertzālē Cēsis, kur uzstāsies divi latviešu sitaminstrumentu virtuozi Juris Āzers un Guntars Freibergs ar programmu TEXTURE OF GROOVE. 27. oktobrī programma skanēs arī VEF Kultūras pilī.

Spilgti, izcili un oriģināli latviešu mūziķi Jānis Šipkēvics, Matīss Čudars, Evija Vēbere, Miķelis Putniņš un Rūdolfs Dankfelds apvienojušies programmā SHIPSEA UN DOMUBIEDRI. Rūpīgi pārdomātas detaļas te savijas ar burvīgu mirkļa izjūtu, ļaujoties improvizācijas valdzinājumam un aizraujošai savstarpējai saspēlei, un pārsteidzoši drosmīgi eksperimenti eleganti koķetē ar aizkustinoši sirsnīgu vienkāršību... Koncerts otrdien, 23. oktobrī VEF Kultūras pilī.

Latviešu kamermūzikas giganti – trio ART-i-SHOCK un kameransamblis ALTERA VERITAS festivāla klausītājiem šogad piedāvā programmu ALTERA SHOCK, kas tapusi sadarbībā ar kamermūzikas ciklu COME PRIMA. Smalks humors un dziļdomīgas pārdomas, rotaļīgs prieks un radošs šoks, deva provocējoša pārsteiguma un apgarojošs miers, citādas patiesības meklējumi un jaunatklāšanas gars – tas viss otrdien, 30. oktobrī VEF Kutūras pilī.

Ar intriģējošu sastāvu – čells, piecas trompetes un divi taustiņinstrumenti – Latvijā pirmoreiz viesosies mūsu kaimiņi LENsemble jeb “Lietuvas ansambļu tīkls”, kas 21. oktobrī Rīgas Reformātu baznīcā atskaņos baltiešu, vācu un amerikāņu komponistu oriģinālkompozīcijas jeb MŪZIKU REĀLIEM UN VIRTUĀLIEM INSTRUMENTIEM. Tāpat ARĒNAS viesu vidū šogad arī Maskavā dibinātais Kymatic Ensemble, kura īpašajā skanējumā klasisko instrumentu balsis apvienojas ar baroka instrumentu tembriem, tautas instrumentu krāsām un elektronikas piedāvātajām iespējām. 3. novembrī Liepājā un 4. novembrī Rīgā Kymatic Ensemble piedāvā retu iespēju iepazīties ar mūsdienu krievu komponistu mūziku, kas jau guvusi ievērojamus panākumus citviet pasaulē, bet Latvijā vēl nav skanējusi. .