Program of the festival 2005

OPENING OF THE FESTIVAL. THE PEARLS BEFORE SWINE (Sweden)
October 2 18:00 House of the Black Heads, Riga
Program: Anders Hillborg "Truffle Hymn", Per Mårtensson Quartet, Lars Ekström "Beat My Ora Dora", Henrik Strindberg "Low-voiced actions", Annie Gosfield "Cranks and Cactus Needles", Kim Hedås "Så snart", Christopher Elgh "Variations on a sentimental song", Tristan Murail "Feuilles a travers les cloches", Daniel Karlsson "Arrivals and departures", Patric Simmerud "Pearls from Swine”, Pär Lindgren - worlds premiere. Performers: THE PEARLS BEFORE SWINE (Sweden)

LATVIAN RADIO CHOIR
October 4 19:00 St. John's Church, Riga
Program: Ēriks Ešenvalds "Legende de la Femme Enmuree", Georg Friedrich Haas "Blumenstück", Helmut Lachenmann "Consolation II", Gevin Bryars "Lauda 4 (Oi me lasso)", Andris Dzenītis "Four Madrigals by E.E.Cummings", Jonathan Harvey "Angels". Performers: LATVIAN RADIO CHOIR, conductors Sigvards KĻAVA and Kaspars PUTNIŅŠ

RĪGAS KAMERMŪZIĶI and IRCAM
October 6 19:00 Riga Latvian Society
Program: Kaija Saariaho "Lichtbogen", Tristan Murail "Désintégrations", Pierre Boulez "Dialogue de l'ombre double", Yan Maresz "Metallics", Gundega Šmite "Yellow-Red-Blue". Performers: RĪGAS KAMERMŪZIĶI, IRCAM, conductor Normunds ŠNĒ, Vincent DAVID (saxophone), Laurent BOMONT (trumpet).

SINFONIA CONCERTANTE
October 7 19:00 Jāzeps Vītols Latvian Academy of Music
Program: Edgars Raginskis "Kustība", Liis Jürgens "Invisibile", Svens Renemanis "Pa ceļam stīgu", Anitra Tumševica "Passion", Kristaps Pētersons "Concertino", Aleksandra Brejza "Stocheia". Performers: SINFONIA CONCERTANTE, conductor Andris VECUMNIEKS, solo Jānis SEMJONOVS.

LATVIAN RADIO CHOIR and HORTUS MUSICUS
October 9 19:00 St. John's Church, Riga
Program: Erkki- Sven Tüür "Psalmody", Gaļina Grigorjeva "Kaнт", Selga Mence "LIVONIA. Carmen de voluptate et dolore". Performers: LATVIAN RADIO CHOIR and HORTUS MUSICUS (Estonia), conductors Sigvards KĻAVA and Andres MUSTONEN (Estonia)

WINDKRAFT TIROL and Orchestra RĪGA
October 12 19:00 Great Guild Riga

Program: Magnus Lindberg "Gran Duo", Iannis Xenakis "Akrata", Edgar Varése "Octandre", Šarūnas Nakas - world premiere, Christof Dienz "Mob Concertino", Johannes Maria Staud "Violent Incidents". Performers WINDKRAFT TIROL, Orchestra RĪGA, conductor Kasper de ROO (Netherlands), Marcus weiss (saxophone, Switzerland)

LONDON SINFONIETTA
October 14 19:00 Latvian National Theatre
Program: György Ligeti "Poème Symphonique", Conlon Nancarrow "Study No 7" (arranged by Yvar Mikashow), John Cage "Sonatas & Interludes", "Boards of Canada Disintegrations 2: Pete standing alone" (arranged by David Horne), Mira Calix "Nunu", "Aphex Twin Disintegration No 3" (arranged by David Horne), Karlheinz Stockhausen "Spiral", Charles Ives "The Unanswered Question", György Ligeti "Chamber Concerto", "Squarepusher Port Rhombus" (arranged by Morgan Hayes), "Squarepusher Disintegrations 1: The Tide" (arranged by David Horne). Performers: LONDON SINFONIETTA, conductor Franck OLLU, Simon HARAM, Mira CALIX, John CONSTABLE

CLOSING CONCERT. RIGA FESTIVAL ORCHESTRA and LATVIAN RADIO CHOIR
October 16 19:00 Latvian National Opera
Program: Giacinto Scelsi "Uaxuctum", Luciano Berio "Voci". Performers: RIGA FESTIVAL ORCHESTRA, LATVIAN RADIO CHOIR, conductor Normunds ŠNĒ, Lars Anders TOMTER (Norway)


ARENA 2005

Early Music Ensemble HORTUS MUSICUS (Estonia)
Chamber orchestra SINFONIA CONCERTANTE, conductor Andris Vecumnieks (Latvia)
RIGA FESTIVAL ORCHESTRA and
RIGA CHAMBER PLAYERS, conductor Normunds Šnē (Latvia)


                     .