KEIDŽA NAKTS

23/10 plkst. 19.00 Spīķeru koncertzālē

2012. gads aizrit Džona Keidža simtgades zīmē un viens no ietekmīgākajiem un provokatīvākajiem 20. gadsimta komponistiem un domātājiem ir arī jaunās mūzikas festivāla ARĒNA uzmanības lokā. Džons Keidžs pazīstams kā jaunu tembru meklētājs un drosmīgs eksperimentētājs, kurš azartiski rīkoja performances un hepeningus, apbrīnoja klusumu un cīnījās par skaņas “cilvēktiesībām”. Viens no amerikāņa radikālākajiem teicieniem “Sounds we hear are music” satricināja līdzšinējos priekšstatus par mūziku un tās uztveri, pozicionējot pavisam jaunu pārliecību, ka “jebkura skaņa ir mūzika, ja vien tajā attiecīgi klausās”. Keidžs mēdza “pārbūvēt” mūzikas instrumentus, pielāgojot tos savām skaniskajām idejām, kā arī par mūzikas instrumentiem padarīja sadzīves priekšmetus, kuru skaniskais pielietojums uz skatuves klausītājiem nebija iedomājams.

Programmā KEIDŽA NAKTS viņa skaņu pasauli atklās Latvijas Radio kora grupa kopā ar pianistu Rihardu Plešanovu, kura pārraudzībā klavieres pārtaps gan par sitaminstrumentu, gan tiks “saskrūvētas”, slāpētas un visādi citādi sagatavotas jeb preparētas. Programmas ietvaros pirmatskaņojumu piedzīvos arī “Mushrooms Rhapsody” – Riharda Plešanova veltījums Keidžam.

Programmā Džons Keidžs (John Cage), Rihards Plešanovs “Mushroom Rhapsody” (pasaules pirmatskaņojums). Piedalās Rihards Plešanovs - klavieres, Latvijas Radio kora grupa, diriģents Sigvards Kļava. Video scenogrāfija Roberts Rubīns.

 .