LATVIJAS RADIO KORIS. SARBAND. CANTICUM CANTICORUM

6. novembrī plkst. 19.00 Rīgas Sv. Pētera baznīcā

LATVIJAS RADIO KORA un ansambļa SARBAND (Vācija / Tuvie Austrumi) kopprojekts CANTICUM CANTICORUM ir divus gadus ilgušas skaņu laboratorijas rezultāts, kurā komponisti no Norvēģijas, Igaunijas, Latvijas, Vācijas, Grieķijas, Turcijas, Lielbritānijas un Jordānijas, iespaidojoties no Eiropas un Tuvo Austrumu mūzikas kultūrām, centās radīt jaunu, unikālu skaņu.

Projekta saturiskā ass ir Vecās Derības Augstās dziesmas teksti. Projekta laikā sacerēti vairāki jaundarbi, kuru autori ir Lasse Tūresens (Lasse Thoresen, Norvēģija), Toivo Tulevs (Toivo Tulev, Igaunija), Mārtiņš Viļums, Santa Ratniece, Bušra El-Turka (Bushra El-Turk, Libāna/Lielbritānija) un Vladimirs Ivanovs (Vladimir Ivanoff, Bulgārija / Vācija).
LATVIJAS RADIO KORIS ir viens no labākajiem Eiropas kamerkoriem, kura augstā muzikālā kultūra, inteliģence un unikālā iespēju skaņu bagātība no kristālisku pilienu dzidruma, orķestrālu krāsu varenības līdz cilvēka balss robežu pārvarēšanai padarījusi to par īpašas skaniskās firmas zīmi pasaules kormūzikas kartē.

Kopš 1992. gada Latvijas Radio korī strādā divi diriģenti – tā mākslinieciskais vadītājs, galvenais diriģents Sigvards Kļava un diriģents Kaspars Putniņš. Ik gadu kora repertuārā nonāk aptuveni desmit Latvijas komponistu jaundarbu, ko koris speciāli pasūtinājis. Lielā mērā pateicoties Radio kora veikto ieskaņojumu lieliskajiem panākumiem, starptautiskajā mūzikas arēnas uzmanības lokā nokļuvusi daudzu Latvijas komponistu mūzika. Kora veiktie Ērika Ešenvalda, Kristapa Pētersona un Mārtiņa Viļuma jaundarbu ieskaņojumi uzvarējuši UNESCO starptautiskajā komponistu konkursā ROSTRUM. Latvijas Radio koris ir partneris Eiropas profesionālo koru asociācijā TENSO, kā arī viens no četriem šīs asociācijas dibinātājiem.

Koris uzstājies tādos prestižos mūzikas festivālos kā Zalcburgas un Monpeljē festivāls, Baltic Sea FestivalKlangspurenLa MusicaUltima, Venēcijas biennāle, White Light festival ASV, Soundstreams Kanādā un prestižās koncertzālēs, kuru skaitā ir Amsterdamas Concertgebouw un Musiekgebouw, Berlīnes Konzerthaus, Parīzes Elizejas lauku teātris, Linkolna centrs Ņujorkā, Drēzdenes Frauenkirche baznīca u.c. Korim izveidojusies veiksmīga sadarbība ar tādiem izciliem maestro kā Rikardo Muti, Heincs Holigers, Larss Ulriks Mortensens, Stīvens Leitons, Tenu Kaljuste, Džeimss Vuds, Esa Peka Salonens.

Vidēji trīs četras reizes sezonā nāk klajā jauni CD sadarbībā ar tādiem skaņu ierakstu namiem kā ECMHyperion RecordsBISGB RecordsOndineNaïve. Prestižo Grammy mūzikas balvu kategorijā Labākais kora sniegums ieguvis ECM izdotais igauņu komponista Arvo Perta mūzikas albums Adam's Lament, kura ierakstā diriģenta Tenu Kaljustes vadībā piedalījies Latvijas Radio koris, Sinfonietta RīgaVox Clamantis, Igaunijas Filharmonijas kamerkoris un Tallinas kamerorķestris.
Ansamblis SARBAND ir starpnacionāla mūziķu grupa, kas specializējusies Rietumu un Austrumu mūzikas kultūru krustpunktu meklēšanā, savās koncertprogrammās spēlējot gan kristiešu, gan jūdu un musulmaņu sakrālo mūziku, gan Tuvo Austrumu tautas mūziku. Grupa dibināta 1986. gadā, tā sniegusi vairāk nekā 500 koncertus četros kontinentos, izdevusi 14 kompaktdiskus.

Grupas vadītājs VLADIMIRS IVANOVS (Vladimir Ivanoff) dzimis Bulgārijā, bērnībā kopā ar ģimeni emigrējis uz Vāciju. Vēloties kļūt par kino režisoru, studējis muzikoloģiju, mākslas vēsturi un teātri Ludwig-Maximilians-Universität Minhenē, kā arī seno mūziku Schola Cantorum Basiliensis Karlsrūē. Ivanovs publicējis vairākas grāmatas, raksta žurnāliem un enciklopēdijām, lasa lekcijas dažādās Eiropas un Amerikas universitātēs. Kopš 2001. gada ir festivāla Tonfolgen (Bonna, Vācija) mākslinieciskais vadītājs.