CANTO 33. Pēc Dantes Dievišķās komēdijas motīviem

30. oktobrī plkst. 19.00 Rīgas Sv. Pētera baznīcā

Šveiciešu komponistes Helēnas VINKELMANES (Helena Winkelman) darbs CANTO 33 ir viens no neparastākajiem un skaistākajiem šīgada festivāla pirmatskaņojumiem. Kompozīcijā izmantoti Dantes Aligjēri (1265-1321) nemirstīgās Dievišķās komēdijas teksti, kas detalizēti apraksta aizkapa pasauli. Stundu garais darbs, kas sacerēts 17 dziedātājiem, kontrtenoram un trijiem instrumentiem, ir uzrakstīts Bāzelē 2007. gadā, ir veltīts vienam no izcilākajiem šveiciešu kora diriģentiem - Vinkelmanes pirmajam skolotājam Edvīnam Villingeram (Edwin Villiger), kurš aizgāja viņsaulē 2006. gadā.

Savu pirmatskaņojumu kompozīcija gaidījusi septiņus gadus, jo kora partijai bijis nepieciešams izpildītājs, kura arsenālā ir visa nepieciešamā pieredze - mikrotoņu un virstoņu dziedāšana, spektrālo krāsu iespējas dziedājumā, intonatīvā un ansambliskā meistarība, lai tas izskanētu atbilstoši komponistes iecerei. Šādu izpildītāju un sava darba interpretu Vinkelmane atradusi Latvijas Radio kora un Kaspara Putniņa personā. Pasaules pirmatskaņojums - 24. oktobrī Erfurtes katedrālē, Vācijā, pirmatskaņojums Latvijā – 30. oktobrī.

Koncertā piedalās: LATVIJAS RADIO KORA grupa, diriģents Kaspars PUTNIŅŠ, Helēna VINKELMANE (Helena Winkelman, Šveice, vijole), Andris SĒJĀNS (kontrtenors), Karla BOSA (Carla Bos, Nīderlande, virstoņu arfa), Karls ROSMANS (Carl Rosman, Vācija, basklarnete), Alehandro KOELJŪ KALVO (Alejandro Coello Calvo, Spānija/Vācija, sitaminstrumenti).

LATVIJAS RADIO KORIS ir viens no labākajiem Eiropas kamerkoriem, kura augstā muzikālā kultūra, inteliģence un unikālā iespēju skaņu bagātība no kristālisku pilienu dzidruma, orķestrālu krāsu varenības līdz cilvēka balss robežu pārvarēšanai padarījusi to par īpašas skaniskās firmas zīmi pasaules kormūzikas kartē.

Kopš 1992. gada Latvijas Radio korī strādā divi diriģenti – tā mākslinieciskais vadītājs, galvenais diriģents Sigvards Kļava un diriģents Kaspars Putniņš. Ik gadu kora repertuārā nonāk aptuveni desmit Latvijas komponistu jaundarbu, ko koris speciāli pasūtinājis. Lielā mērā pateicoties Radio kora veikto ieskaņojumu lieliskajiem panākumiem, starptautiskajā mūzikas arēnas uzmanības lokā nokļuvusi daudzu Latvijas komponistu mūzika. Kora veiktie Ērika Ešenvalda, Kristapa Pētersona un Mārtiņa Viļuma jaundarbu ieskaņojumi uzvarējuši UNESCO starptautiskajā komponistu konkursā ROSTRUM. Latvijas Radio koris ir partneris Eiropas profesionālo koru asociācijā TENSO, kā arī viens no četriem šīs asociācijas dibinātājiem.

Koris uzstājies tādos prestižos mūzikas festivālos kā Zalcburgas un Monpeljē festivāls, Baltic Sea FestivalKlangspurenLa MusicaUltima, Venēcijas biennāle, White Light festival ASV, Soundstreams Kanādā un prestižās koncertzālēs, kuru skaitā ir Amsterdamas Concertgebouw un Musiekgebouw, Berlīnes Konzerthaus, Parīzes Elizejas lauku teātris, Linkolna centrs Ņujorkā, Drēzdenes Frauenkirche baznīca u.c. Korim izveidojusies veiksmīga sadarbība ar tādiem izciliem maestro kā Rikardo Muti, Heincs Holigers, Larss Ulriks Mortensens, Stīvens Leitons, Tenu Kaljuste, Džeimss Vuds, Esa Peka Salonens.

Vidēji trīs četras reizes sezonā nāk klajā jauni CD sadarbībā ar tādiem skaņu ierakstu namiem kā ECMHyperion RecordsBISGB RecordsOndineNaïve. Prestižo Grammy mūzikas balvu kategorijā Labākais kora sniegums ieguvis ECM izdotais igauņu komponista Arvo Perta mūzikas albums Adam's Lament, kura ierakstā diriģenta Tenu Kaljustes vadībā piedalījies Latvijas Radio koris, Sinfonietta RīgaVox Clamantis, Igaunijas Filharmonijas kamerkoris un Tallinas kamerorķestris.
Komponiste un vijolniece HELĒNA VINKELMANE (Helena Winkelman) dzimusi 1974. gadā Šafhauzenā, Šveicē, profesionālu baroka mūzikas atskaņotājmākslinieku ģimenē. Vijoļspēli apguvusi kopš agras bērnības, vēlāk studējusi Lucernā, Manheimā, Bāzelē un Ņujorkā. Aktīvi koncertē kā soliste un dažādos kamermūzikas sastāvos - Vinkelmanes repertuārā ir vairāk nekā 350 darbu. Kopš 1996. gada regulāri uzstājas festivālos, tostarp IMS Prussia Cove Lielbritanijā, Young Artists In Concert Šveicē, The Bastad Chamber Music Festival Zviedrijā u.c. Vinkelmane ir Lucernas Festivāla orķestra dibinātājsastāva mūziķe. Īpaši iecienījusi kamermūziku un brīvu improvizāciju, daudzus gadus muzicējot kopā ar slaveno šveiciešu folkmūziķi Noldi Alderu (Noldi Adler). 2011. gadā kļuvusi par kameransambļa Camerata variabile Basel māksliniecisko vadītāju. Spēlē uz vectēva dāvinatas vijoles (F.Ruggier, 1687. gads). No 2004. līdz 2007. gadam studējusi kompozīciju pie Rolanda Mozera (Roland Moser) un Georga Frīdriha Hāsa (Georg Friedrich Haas). Viņas kompozīcijas atskaņotas gan Eiropā, gan ASV un Āzijā, saņēmusi pasūtinājumus no Sinfonietta Basel (Bāzele), The Musikfabrik (Ķelne), The Harvard Musical Association (Bostona), Pro Musicis (Parīze), Davosas Mūzikas Festivāla, Bāzeles kamerorķestra, Lucernas Mūzikas Festivāla un daudzām citam grupām un solistiem.
ANDRIS SĒJĀNS (1978) pazīstams kā dziedātājs, aranžētājs, mūzikas autors, producents un diriģents. Kopš 2010. gada viņš ir arī mūzikas izdevniecības Musica Baltica izpilddirektors un viens no bērnu mūzikas un dzejas projekta Brīnumskapis dalībniekiem. Kopš 2011. gada Andris ir iesaistīts arī muzikāli zinātniskā projekta Dabas koncertzāle īstenošanā.

Savulaik vadījis kori Daile un kamerkori Chorus Sapiens. 2009. gadā dibinājis Latvijas Vokālo ansambļu asociāciju un šobrīd ir tās valdes loceklis. Kopš 2002. gada ir vokālās grupas Cosmos dalībnieks (dziedātājs, aranžētājs, dziesmu autors un producents), tās sastāvā sadarbojojies ar Latvijas Radio kori, Inesi Galanti, Raimondu Paulu, Latvijas Nacionālo teātri, Bobiju Makferinu (Bobby McFerrin) un The Real Group, piedalījies vokālās mūzikas festivālos Vācijā, Dānijā, Zviedrijā un meistarklasēs ar The Hilliard Ensemble, Swingle Singers, Rajaton, The Real Group, Take 6, New York Voices, M-Pact. Grupa Cosmos divkārt saņemusi Lielo Mūzikas balvu kategorijā Gada koncerts - 2007. gadā par kopā ar Latvijas Radio kori veidoto koncertprogrammu Nakts lūgšana un 2008. - par koncertiem Turbulence, kas notika opernamā. 2005. gadā vokālā grupa saņēmusi Cicerona balvu sabiedrisko attiecību nominācijā, bet 2004. - Jūrmalas gada balvu kultūrā par uzvaru konkursā Jaunais vilnis (2004). 

Vairāki ieraksti, kuros Andris Sējāns piedalījies kā atskaņotājmākslinieks, aranžētājs, mūzikas autors vai producents, sadarbojoties ar grupu Cosmos, ansambli Knīpas un Knauķi, projektiem Dabas koncertzāle un Brīnumskapis, tikuši nominēti Latvijas mūzikas ierakstu Gada balvai. Viņš saņēmis Autortiesību bezgalības balvu 2011 un 2014. gadā uzvarējis LNKC izsludinātajā latviešu tautasdziesmu apdaru konkursā Jaunā dziesmu rota.
KARLA BOSA (Carla Bos) studējusi arfas spēli Hāgas Karaliskajā mūzikas akadēmijā Nīderlandē. Kopš 2001. gada spēlē Remix Ensemble for Contemporary Music Porto, Portugālē un strādā kā brīvmāksliniece, īstenojot gan solo projektus, gan muzicējot kopā ar dažādiem kamermūzikas sastāviem, koriem, baroka ansambļiem, orķestriem un popgrupām. Kopš 2003. gada īsteno projektus, kur arfas spēli apvieno arī ar savu stāstnieces talantu.

Karla ir unikālas, deviņu arfu kolekcijas īpašniece: viņai pieder trubadūru arfa (Camac), divas ķeltu arfas (Lyon & Healy - Ogden un Theobald), itāļu baroka arfa (Capp), Latīņamerikas tautas mūzikas arfa (Morato), antīka Erard pedāļu arfa, būvēta 1823. gadā, un trīs mūsdienu pedāļu arfas (Lyon & Healy - style11, Horngacher - Empire un Lyon & Healy style 21). 

Klarnetists KARLS ROSMANS (Carl Rosman) dzimis Lielbritānijā, mācījies Austrālijā, šobrīd dzīvo Ķelnē, Vācijā. Viņa repertuārs ir ļoti plašs – no Romantisma laikmeta darbiem līdz vissarežģītākajām mūsdienu kompozīcijām. Muzicējis ar ansambļiem Ascolta (Štutgarte), Ensemble Phoenix (Bāzele), Ensemble Modern / Ensemble Modern Orchestra, Ensemble SurPlus (Freiburga), Ensemble Mosaik (Berlīne), Reservoir (Lielbritānija), Theater Freiburg un Gavin Bryars Ensemble. Šobrīd ir pastāvīgs Ensemble MusikFabrik un ELISON dalībnieks, mākslinieciskais vadītājs grupā Libra. Darbojas arī kā diriģents un dziedātājs. Sadarbojies ar daudziem mūsdienu komponistiem, ieskaņojot viņu darbus.

Alehandro KOELJŪ KALVO (Alejandro Coello Calvo) ir spāņu perkusionists, komponists un pianists. Dzimis 1989. gadā, mūziķu ģimenē, 16 gadu vecumā iestājies Salamankas konservatorijā, ko absolvējis ar izcilību, jau 23 gadu vecumā kļuvis par sitaminstrumentu pasniedzēju. Spēlējis daudzu laikmetīgās mūzikas ansambļu sastāvā: Plural Ensemble, Smash Ensemble, Ensemble Iberomaericano, Perc`air Dúo u.c. 2011. gadā kopā ar Mix Stick duo saņēmis Zelta godalgu Starptautiskajā Perkusionistu festivālā Šanhajā, Ķīnā. 2012. gadā kopā ar The Youth Percussion Pool ieguvis Bulgārijas Gada ansambļa nosaukumu. Pašlaik dzīvo Veimārā, Vācijā, kur uzstājas gan kā solists, gan dažādos kamermūzikas sastāvos. Pats arī raksta dažādu stilu mūziku dažādiem sastāviem, sākot no elektronikas, beidzot ar instrumentāliem skaņdarbiem, īpaši koncentrējoties uz audiovizuāliem un kino projektiem.