MŪZIKA REĀLIEM UN VIRTUĀLIEM INSTRUMENTIEM. TIMBRE UNITY AND TIMBRE MASSES

Svētdien, 21. oktobrī, plkst. 19.00 Rīgas Reformātu baznīcā

Programmā Džūlija Volfa (Julia Wolfe), Rolands Kronlaks, Egidija Medeškaite (Egidija Medeškaité), Tomass Hummels (Thomas Hummel), Vikints Baltaks (Vykintas Baltakas).

Čells, piecas trompetes un divi taustiņinstrumenti, kuru varā ir likt atbalsoties simtiem virtuālu tembru... Tik unikāls un intriģejošs ir sastāvs, ar kādu Latvijā pirmoreiz viesojas allaž mainīgais LENsemble / Lietuvos Ansamblių Tinklas un tikpat pārsteidzošs ir arī viņu izvēlētais repertuārs – tīrs baltiešu, vācieša un amerikānietes oriģinālkompozīcijas jeb mūzika reāliem un virtuāliem instrumentiem...

Koncertā dzirdēsim Rolanda Kronlaka, Egidijas Medekšaites (Egidija Medekšaitẻ), Tomasa Hummela (Thomas Hummel) un Vikinta Baltaka (Vykintas Baltakas) jaundarbu pasaules pirmatskaņojumus, kā arī Džūlijas Volfas (Julia Wolfe) divas jau iepriekš atskaņotas kompozīcijas.

Rolands Kronlaks par savu jaundarbu saka: "Up in the Air divām trompetēm, klavierēm un elektronikai ir nedaudz eklektisks autora kompozicionālo ideju atspoguļojums, kuru raksturo funkcionāli mainīgs ansambļa instrumentu lietojums un spēles ar makroinstrumenta ideju, piesātināta harmoniskā valoda un augsta muzikālo notikumu intensitāte. Virtuālo instrumentu materiāls (pārsvarā ir izmantotas dažādas flautas spēles paņēmienu un trompešu surdīņu skaņas) ievijas atsevišķās epizodēs, papildinot un veidojot dialogu ar ansambļa skanējumu. Skaņdarbs ir artikulēts uz faktūras, laika izjūtas un instrumentu mijiedarbības ziņā kontrastējošiem posmiem, vienlaikus visai bieži izmantojot sākotnējās harmoniskās secības pārveidojumus.”

Rolands Kronlaks (1973) studējis JVLMA, Ģederta Ramana un Jura Karlsona kompozīcijas klasēs. Vēlāk papildinājies Parīzes IRCAM kompozīcijas un elektroniskās mūzikas kursā (1998-99), kā arī Berlīnes Hansa Eislera Mūzikas akadēmijā pie Hanspetera Kiburca (2004-2006). Kronlaka mūzika ir skanējusi koncertos un festivālos Latvijā, Krievijā, Nīderlandē, Vācijā un Francijā, tostarp tādu kolektīvu kā Nieuw Ensemble, Court-Circuit Ensemble, Latvijas Radio koris, Sinfonietta Rīga un citu interpretācijās. Šobrīd Rolands Kronlaks ir JVLMA asociētais profesors, pārzinot kompozīcijas un mūzikas tehnoloģiju jomas.

LENsemble jeb LITHUANIAN ENSEMBLE NETWORK (Lietuvas ansambļu tīkls) ir mūsdienu mūzikas organizācija, kas apvieno profesionālus Lietuvā strādājošus ansambļus, solistus un diriģentus. Tās paspārnē ir tādi kolektīvi kā Chordos String QuartetKristupas Wind QuintetKaskados Piano TrioVilnius Brass Quintet, kā arī akordeonists Raimonds Svjackevičjus, pianiste Rima Hačaturjana, komponiste un dziedātāja Rita Mačļūnaite un daudzi citi. Šo 2009. gadā dibināto organizāciju vada Vikints Baltaks, LENsemble pozicionējot kā atvērtu platformu un sastāva ziņā allaž mainīgu ansambli, ar kura palīdzību augsti profesionālā līmenī iespējams īstenot pat pārdrošākās radošās idejas.

LENsemble sadarbojies ar vairākām nozīmīgām organizācijām, tostarp ar Lietuvas Komponistu savienību, Lietuvas Mūzikas informācijas centru, Lietuvas Mūzikas un teātra akadēmiju, Viļņas Gētes institūtu, Berlīnes Karsten Witt MusikmanagementErnst von Siemens MusikstiftungLENsemble veicis ieskaņojumus ne vien Lietuvas, bet arī vairākās Vācijas Radio un televīzijas studijās, sadarbojoties arī ar KairosMegadisc ClassicsWDR. 2011. gadā LENsemble aizsāka portretkoncertu ciklu, kas veltīts mūsdienu komponistu mūzikai.