ARĒNAS 20. JUBILEJA

Šoruden Jaunās mūzikas festivāls ARĒNA noritēs īpašā jubilejas zīmē. 2021. gadā festivāls notiks jau 20. reizi, un, atskatoties uz bijušo un raugoties nākotnē, tas tiks ieskandināts jau septembrī, piedāvājot tiešsaistē sekot raidierakstu ciklam ARĒNA RUNĀ. Tās būs sarunas par mūsdienu mūziku un mākslu Latvijā un pasaulē, kurās komponists Andris DZENĪTIS, kurš stāvējis arī pie Arēnas šūpuļa, tiksies ne vien ar labi zināmiem mūziķiem, bet arī ar dažādu citu jomu pārstāvjiem. Festivāla jubilejas gaidās Facebook platformā notiks arī Arēnas atmiņu vakari, pāršķirstot spilgtākās, 20 gadu laikā videoierakstos fiksētās muzikālo notikumu lappuses. Savukārt uz koncertiem Arēna klausītājus aicina no 16. līdz 27. oktobrim!
Uzmanību vēršot uz mūsdienu mūzikas krāšņo daudzveidību un vienā arēnā uzstāties aicinot kā spilgtākos pašmāju, tā arī ārzemju atskaņotājmāksliniekus un kolektīvus, festivāls drosmīgi turpina aicināt saklausīt nākotni! Tā saistoši rezonē kā simfoniskā vērienā, tā intīmākā kamergaisotnē, suģestē elektroakustiskajā skaņumākslā un starpžanru projektos, savaldzina džezā un kormūzikā, un tieši uzrunā skatuves darbos... Un līdzās nākotnei ārkārtīgi būtisks ir arī pagātnes mantojums, kamdēļ festivāla uzmanības lokā vienmēr ir arīdzan jau plašu atzinību guvuši laikmetīgās mūzikas meistardarbi, kuriem līdzās dota iespēja uzplaukt īpaši pasūtinātiem pašmāju skaņražu jaunākajiem opusiem...
Arēna pirmoreiz notika 2002. gadā, un zīmīgi, ka viens no tās idejas autoriem bija arī diriģents Kaspars PUTNIŅŠ, kura pārziņā ir šīgada festivāla atklāšanas koncerts ŠTOKHAUZENS UN LATVIEŠI, kas 16. oktobrī notiks Rīgas Sv. Jāņa baznīcā. Sadarbojies ar izciliem pasaules līmeņa kolektīviem un rosinājis virkni jaundarbu tapšanu, arī šoreiz kopā ar paša izloloto Latvijas Radio kora grupu Putniņš piedāvās izcilu programmu. Līdzās fragmentiem no vācu avangarda meistara Karlheinca Štokhauzena (Karlheinz Stockhausen) leģendārā opusa Stimmung, kas rakstīts sešām balsīm un sešiem mikrofoniem un balstīts uz pārpasaulīgi skaistām virstoņu rindām, lēni ienirstot skaņas būtībā un pacietīgi izzinot tās bezgalīgās dzīles un virsotnes, vienlaicīgi radot teju meditatīvu noskaņu un klausītāju iztēlē ļaujot uznirt tēlainiem priekšstatiem par sniega čīkstēšanu Konektikutas salā un pastaigām pa maiju drupām Meksikā... Turpat blakus arī Viļņā dzīvojošā Mārtiņa Viļuma Lux aeterna, Children of Lir jaunā versijā, kā arī Vīnē mītošās Santas Ratnieces uz Nunc Dimittis jeb Svētā Simeona slavas dziedājuma balstītā jaundarba Nakts gaisma pirmatskaņojums!
Šo abu spilgto latviešu skaņražu mūzika vairākkārt bijusi Arēnas uzmanības lokā. Pie tam šoreiz pirmatskaņojumu piedzīvos pat divi Ratnieces opusi! Santas mūziku savā repertuārā iekļāvis arī Nīderlandes SCORDATURA ENSEMBLE, kas Latvijā viesosies 17. oktobrī, kad Reformātu baznīcā ieskandinās programmu TONALITY FLUX – THE AMSTERDAM PARTCH PROJECT. 2006. gadā dibinātā kolektīva oriģinālās uzstāšanās aizraujošu piedzīvojumu sagādā ne vien ausīm, bet arī acīm! Īpašu uzmanību tas pievērš neierastiem instrumentiem un to netradicionāliem skaņojumiem un intonēšanas iespējām, kā arī šajos jautājumos specializētā amerikāņu avangardista Harija Pārča (Harry Partch) atstātajam mantojumam, kurā līdz ar neskaitāmām citām lietām uzmanību saista viņa īpaši radītās skaņkārtas, kas oktāvu iedalīja nevis mums tik ierastajās 12, bet gan 43 (!) daļās, tādējādi paverot ceļu uz pavisam jaunu klausīšanās pieredzi! Līdzās šī oriģinālā meistara mūzikai Rīgā pirmatskaņojumu piedzīvos Evijas SKUĶES kompozīcija Solastalgia  un Santas Ratnieces I'm Very Happy... Šis darbs ar intriģējošo nosaukumu tapis kā atbalss pazudušam Pārča opusam I'm Very Happy to be able to tell you about this..., izmantojot identisku instrumentāciju un skaņu pirmavotus – fragmentu no nozīmīgas BBC intervijas ar Otrā Pasaules kara pilotu, kas sabalsojas ar paša Pārča būvētā instrumenta Kithara 1 un indiešu bungu skanējumu, kā arī soprāna un baritona balsīm.
Savdabīga tembrālā palete raksturo arīdzan atraktīvo Polijas kolektīvu NEOQUARTET, kuram labpatīk koķeti balansēt starp klasiskā un elektriskā stīgu kvarteta skanējumu. Koncertā ELECTRIC A CAPPELLA, kas 19. oktobra vakarā notiks Reformātu baznīcā, šis mūsdienu mūzikā specializētais azartiskais ansamblis muzicēs kopā ar pieredzes bagāto pašmāju vokālo grupu PUTNI, tostarp atskaņojot labi pazīstamo Latvijas skaņražu Uģa Prauliņa un Platona Buravicka, kā arī ASV mītošās Anitas Kuprisas un poļu talanta Aleksandra Kosjova kompozīcijas...
Savukārt 26. oktobrī Mežaparka Lielās estrādes Kokaru zālē būsim liecinieki vērienīgai koncertizrādei ORIGIN, kurā radošos spēkus apvienos izcilā ērģelniece Iveta APKALNA, oriģinālām idejām un ne ar vienu citu nesajaucamas balss apveltītais Jānis ŠIPKĒVICS, kā arī Rēzeknes mūzikas skolas meiteņu koris. Skanēs Johana Sebastiana Baha, Lionela Roga, Deivida Langa, Filipa Glāsa, Arvo Perta, Gabriela Forē mūzika, kā arī kompozīcijas no  grupas Instrumenti repertuāra... Un tiks dziedāts, spēlēts un stāstīts par tām pamatlietām, par kurām būtu jāaizdomājas mums visiem – par mūsu vidi, zemeslodi un kas ar to notiek... Uzmanību! Koncerts atcelts! Nauda par iegādātajām biļetēm tiks atmaksāta automātiski.
Un festivāla izskaņā – VEIN - OUR ROOTS, ar kuru Reformātu baznīcu 27. oktobrī pieskandinās Šveicē bāzētais trio VEIN, kas pēc veiksmīgas sadarbības ar LNSO un uzstāšanās VEF Jazz Club Latvijā viesosies jau atkārtoti! Šī kritiķu slavinātā un klausītāju iemīļotā kolektīva īpašajā skanējumā džeza improvizācija saplūst ar Rietumu kamermuzicēšanas tradīcijām, būtiska te ir arī mūziķu pieredze akadēmiskās mūzikas lauciņā, kā arī patiesa interese par laikmetīgo mūziku pārstāvošo komponistu oriģinālo pasaules redzējumu...  Uzmanību! Koncerts pārcelts uz 2022. gada 12. februāri!

Tiekamies jau 20. reizi saklausīt nākotni!

Festivāla programma

Arēna 2021 programma

Biļetes

Biļešu paradīze

Raidierakstu cikls

Arēna runā

Arēna Facebook

Arēna Facebook

Festivāls ARĒNA notiek ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta, Latvijas Nacionālās bibliotēkas un Latvijas Radio atbalstu. Projektu ARĒNA RUNĀ atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds mērķprogrammas "KultūrELPA" ietvaros. Ņemot vērā pasākumu rīkošanas ierobežojumus, ieeja koncertu norises vietā būs iespējama tikai ar derīgu Covid-19 sertifikātu, kas apliecina, ka apmeklētājs (tai skaitā bērns) ir pabeidzis pilnu vakcinācijas kursu pret Covid-19 vai pārslimojis Covid-19 pēdējo 6 mēnešu laikā. Apmeklējot pasākumu, kopā ar derīgu sertifikātu jāuzrāda arī personu apliecinošs dokuments.