AMERIKĀŅU TV REKLĀMAS. POST-MINIMĀLISMA PIRMATSKAŅOJUMI

29. oktobrī plkst. 19.00 Rīgas Latviešu biedrības Zelta zālē

Ceturtdien, 29. oktobrī plkst. 19.00 Rīgas Latviešu biedrības Zelta zālē ar programmu AMERIKĀŅU TV REKLĀMAS. POST-MINIMĀLISMA PIRMATSKAŅOJUMI viesosies izcilais kamerorķestris MISE-EN no Ņujorkas. Jaunās mūzikas festivāla ARĒNA klausītājiem ansamblis piedāvā pašus jaunākos amerikāņu komponistu darbus.

MISE-EN ir viens no ievērojamākajiem laikmetīgās mūzikas kolektīviem Ņujorkā. Tā dibinātājs un mākslinieciskais vadītājs ir komponists Mūns Jangs HA (Moon Young Ha), kura organizētie koncerti guvuši plašu rezonansi kā pārsteidzoši, izaicinoši un augstas kvalitātes notikumi. Grupas dalībnieki ir dažādu tautību mūziķi, kas īpaši specializējušies mūsdienu mūzikas interpretācijā. Ansambļa nosaukums aizgūts no korejiešu valodas, kur mee nozīmē skaistums, bet zahn - dekorēt, izceļot mūziķu vēlmi atklāt mūsdienu mūzikas daudzveidīgo šarmu un uzrunāt arvien jaunus klausītājus.

Kopš tā dibināšanas 2011. gadā, MISE-EN uzmanību izpelnījies ar savām izsmalcinātajām, sarežģītajām un pārsteidzošajām laikmetīgās mūzikas interpretācijām. Grupa atskaņojusi gan labi pazīstamu, gan mazpazīstamu komponistu darbus, sadarbojoties ar dažādu tautību skaņražiem (viņu vidū ir arī latviešu komponiste Santa Bušs). Līdz šodienai ansamblis atskaņojis 208 skaņdarbus, 86 no tiem tikuši rakstīti tieši šim kolektīvam, un sniedzis 54 skaņdarbu Ņujorkas vai ASV pirmatskaņojumus. Ansamblis lepojas ar pašu organizēto festivālu, kura aizsākumi meklējami 2014. gadā. Ik gadu aicinot komponistus no visas pasaules iesūtīt kompozīcijas ansambļa sastāvam, tas saņēmis jau vairāk nekā 2300 pieteikumus. 2016. gadā notiks jau trešais MISE-EN festivāls un tas plānots četru dienu garumā, organizējot meistarklases, diskusijas un koncertus, un Ņujorkas klausītājus iepazīstinot ar 30 jauniem skaņdarbiem. Šoruden norisinās ansambļa pirmā Eiropas koncerttūre, Rīgā MISE-EN ieradies no Viļņas, bet pirms tam uzstājies Stokholmā.

Programmā AMERIKĀŅU TV REKLĀMAS. POST-MINIMĀLISMA PIRMATSKAŅOJUMI ietverti jaunākie amerikāņu komponistu darbi un tā veidota, imitējot televīzijas programmu, kur raidījumus ik pa laikam pārtrauc reklāmas pauzes. Tajās dzirdēsim amerikāņu komponista, virtuozā pianista Frederika Rževska (Frederic Rzewski) darbu Spots (1986), kas caurvīs visu koncertu. Tāpat koncerta klausītājiem būs iespēja iepazīt vairākas šogad tapušas kompozīcijas, ko sacerējuši amerikāņu komponisti Sangs Songs (Sang Song), Daniels Fiškins (Daniel Fishkin), Paskāls Lebefs (Pascal Le Boeuf) un ENSEMBLE MISE-EN vadītājs Mūns Jangs Ha.
Mūns Jangs Ha un MISE-EN pēdējos gados izpelnījušies ievērību ar savām izsmalcinātajām, sarežģītajām un negaidītajām laikmetīgās mūzikas interpretācijām, atskaņojot daudzu gan pazīstamu, gan mazpazīstamu vai iepriekš neveiksmīgi atskaņotu komponistu darbus. Ansamblis lepojas ar tādu komponistu kā Bents Sorensens (Bent Sørensen) un Volfgangs Miterers (Wolfgang Mitterer) portretējumiem un pašlaik gatavo programmas, kas veltītas Hansa Abramsena (Hans Abrahamsen) un Lasses Toresena (Lasse Thoresen) darbiem. Tāpat liels darbs ieguldīts vairāku ietekmīgu 20. gadsimta komponistu darbu atskaņošanā, arī Franko Donatoni (Franco Donatoni) un Lučāno Berio (Luciano Berio) kompozīciju interpretācijās.

Lai dažādotu savas programmas, MISE-EN sadarbojas ar dažādu valstu kultūras institūcijām, tostarp partneriem no Korejas, Taipejas, Skandināvijas, Austrijas, Itālijas un citām valstīm. Īpašs notikums ansambļa pastāvēšanas vēsturē ir pirmais MISE-EN mūzikas festivāls, kas notika 2014. gada jūnijā Ņujorkā. Par kamerorķestra popularitāti liecina fakts, ka atskaņošanai jaundibinatajā festivālā tika pieteikti 862 darbi no 65 valstīm. No tiem tika izvēlētas vairāk nekā 30 kompozīcijas, kas četrās dienās piedzīvoja gan mēģinājumus un meistarklases, gan orķestra pārlikumus, improvizāciju un visbeidzot klausītāju ovācijas četros koncertos. Likumsakarīgi 2015. gadā notika arī otrais MISE-EN festivāls, kļūstot par ikgadēju tradīciju.

Šoruden norisinās pirmā MISE-EN Eiropas koncerttūre, kuras laikā ansamblis uzstāsies arī ARĒNĀ. Rīgā dzirdēsim programmu AMERIKĀŅU TV REKLĀMAS. POST-MINIMĀLISMA PIRMATSKAŅOJUMI, kur dzirdēsim Frederika Rževska (Frederic Rzewski) darbus un jauno amerikāņu komponistu Daniela Fiškina (Daniel Fishkin), Sanga Songa (Sang Song), Mūna Janga Ha (Moon Young Ha) un Paskāla Lebefa (Pascal Le Boeuf) jaunākās kompozīcijas, ko diriģenta Mūna Janga Ha vadībā atskaņos:
Marija Džonsone (Maria Johnson, flauta), Karloss Kordeiro (Carlos Cordeiro, klarnete), Marks Brosčinskis (Mark Broschinsky, trombons), Dorotija Čana (Dorothy Chan, klavieres), Sabīne Torosjana (Sabina Torosjan, vijole) un Evans Ranjens (Evan Runyon, kontrabass).