KONTRAPUNKTS. UTOPISKIE DIALOGI

20. oktobrī plkst. 19.00 Latvijas Mākslinieku savienības galerijā

Programmā Oskara Herliņa, Gerharda Štēblera (Gerhard Stäbler) un Agustīna Kastilja-Avilas (Agustín Castilla-Ávila) darbu pirmatskaņojumi, kā arī Vito Palumbo (Vito Palumbo), Lukas Lombardi (Luka Lombardi), Džeka Fortnera (Jack Fortner) un Terija Railija (Terry Riley) kompozīcijas. Piedalās ansamblis EL CIMARRON DUO (Austrija / Itālija). 

Otrdien, 20. oktobrīplkst. 19.00 Mākslinieku savienības galerijā, Rīgā, 11. novembrakrastmalā, notiks viens no interesantākajiem šīgada Jaunās mūzikas festivāla ARĒNA koncertiem, kurā ansamblis EL CIMMARON DUO (ģitāra, sitaminstrumenti) programmā KONTRAPUNKTS. UTOPISKIEDIALOGI pirmatskaņos trīs jaundarbus – Oskara Herliņa Discoveries That Never Happened, Agustīna Kastilja-Avila Green Flash un Gerharda Štēblera pas´p´pasp´pas.

EL CIMMARON DUO (Austrija / Itālija), kura repertuāra pamatā ir laikmetīgā mūzika un ar teātri saistīta skaņu māksla, ir dibināts 1999. gadā un tajā muzicē ģitāriste Kristīna ŠORNA (Christina Schorn) un sitaminstrumentālists Ivans MANČINELLI (Ivan Mancinelli). Duets ir sadarbojies ar daudziem pazīstamiem mūsdienu komponistiem – Štefanu Hakenbergu, Helmutu Jazbāru, Balcu Trimpiju, Agustīnu Kastilju-Agilu, kā arī amerikāņiem Džeku Fortneru, Bredu Haftu un daudziem citiem. Ansamblis ar panākumiem uzstājies daudzos festivālos Eiropā, bet Orfeja festivālā Kalifornijā duets saņēmis atzinīgus vārdus no amerikāņu ģitārista Eliota Fiska, kas abus atskaņotājmāksliniekus nodēvējis par spīdošiem solistiem un jūtīgiem kamermūzikas interpretiem.

Koncertā Rīgā EL CIMMARON DUO izpildījumā varēsim baudīt arī Terija Railija skaņdarbu Dias de los Muertos no cikla The Book of Abbeyozzud, komponista Vito Palumbo skaņdarbu Bicinium, Lukas Lombardi Ein Walzer für Hans, Džeka Fortnera ChiaroScuro, un iepriekš minēto trīs skaņdarbu pasaules pirmatskaņojumus – Oskara Herliņa Discoveries That Never Happened, Agustīna Kastilja-Avila Green Flash un Gerharda Štēblera pas´p´pasp´pas.

Runājot par savu jaundarbu Discoveries That Never Happened akustiskajai ģitārai un sitaminstrumentiem, latviešu komponists Oskars Herliņš (1980) cenšas palikt mazliet noslēpumains un par sevi klausītājiem atklāj vien tikai nedaudz: “Vēl janvārī, taisot rasolu, piegriezu tam klāt ābolu. Kāpēc? Jo ābols ir kā mežrags, kurš simfoniskajā orķestrī ir draugs gan koka pūšamajiem instrumentiem, gan metāla pūšamajiem instrumentiem. Mežrags ir instruments, kas sevī iemieso gan kokus, gan metālus - kā tads un jaņ. Tāpat arī ābols ir un jaņ - it kā auglis, bet tomēr draugs arī dārzeņiem. Un tieši tāpat kā mežrags neuzkrītoši bagātina simfoniskā orķestra skanējuma krāsas, tāpat arī ābols pavisam neuzkrītoši sniedz to rasola garšas izsmalcinātību un kvintesenci, ko nav iespējams panākt ar citiem līdzekļiem. Tāpēc ābols rasolā ir tas pats, kas mežrags simfoniskajā orķestrī.”

Bet par jauno opusu raksta: “Skaņdarbs Discoveries That Never Happened (Nenotikušie atklājumi) veltīts dažādiem fantastisku, nereālu zemju atklājumiem, kuri radušies kļūdu, apzinātas maldināšanas vai dažādu mītu ietekmes rezultātā. Šie viltus atklājumi mēdz būt visai utopiski – ceļotāji un iekarotāji bieži vēstījuši par neaprakstāmām bagātībām vai ideāli funkcionējošām sabiedriskajām iekārtām. Lai arī utopiski, tomēr nenotikušie atklājumi ir nozīmīga ģeogrāfijas vēstures daļa, šie atradumi nereti veduši tālāk pie pavisam īstiem atklājumiem. Discoveries That Never Happened rakstīts marimbai, vibrafonam, zvaniņiem, trīs šķīvjiem, bongu pārim, 6 tomtomiem, lielajai bungai un akustiskajai ģitārai. Skaņdarbs īpaši veltīts EL CIMMARON DUO, ņemot vērā tā unikālo instrumentu sastāvu un augsto izpildījuma kvalitāti.”

Ansamblis EL CIMARRON DUO dibināts 1999. gadā un ir lielāka sastāva EL CIMARRON ENSEMBLE atzars. Dueta dalībnieki ģitāriste Kristīne ŠORNA (Christina Schorn) un perkusionists Ivans MANČINELLI (Ivan Mancinelli) galvenokārt atskaņo laikmetīgo un teātra mūziku.

Kopš veiksmīgās debijas Zalcburgā 1999. gadā, EL CIMARRON DUO ir sadarbojušies ar daudziem pazīstamiem mūsdienu komponistiem: vāciešiem Hansu Verneru Henci (Hans Werner Henze) un Stefanu Hakenbergu (Stefan Hakenberg), austriešu skaņražiem Sabīni Panzeri (Sabine Panzer), Gabrielu Proju (Gabriele Proy), Helmutu Jasbāru (Helmut Jasbar), šveicieti Balzu Trumpi (Balz Trümpy), itāļiem Stefano Taljetti (Stefano Taglietti), Vito Palumbo (Vito Palumbo), Rafaelu Bellafronti (Raffaele Bellafronte), Luku Lombardi (Luca Lombardi), Virdžīniju Gastellu (Virginia Guastella), Džanluku Podio (Gianluca Podio), spāņu komponistu Agustinu Kastilja-Agila (Agustín Castilla-Águila), amerikāņiem Džeku Fortneru (Jack Fortner) un Bredu Huftu (Brad Hufft) un citiem. Austriešu komponiste Sabīne Pancere atzīst, ka sadarboties ar šo īpašo duetu cer un sapņo katrs jaunais komponists.

EL CIMARRON DUO uzstājies daudzos festivālos Eiropā, tostarp Hamburgā, Zalcburgā, Nirnbergā, Romā, Vīnē, Krakovā, Minhenē, Drēsdenē un citur. Duets pabijis arī Orfeja festivālā Kalifornijā, kur saņēmis atzinīgus vārdus no amerikāņu ģitārista Eliota Fiska (Eliot Fisk), kas abus atskaņotājmāksliniekus nodēvējis par spīdošiem solistiem un jūtīgiem kamermūzikas interpretiem.

2007. gadā izdots Hansa Vernera Hences operas El Cimarron ieraksts CD formātā, 2008. gadā - divi kompaktdiski ar Stefano Taljeti (Stefano Taglietti), Stefana Hekenberga (Stefan Hakenberg), Astora Pjacollas (Astor Piazzolla) un Manuela de Fallas (Manuel de Falla) mūziku, 2013. gadā - CD ar itāļu, austriešu un amerikāņu komponistu darbiem, kas veltīti speciāli duetam. Jaunākais disks, kurš vēl ir tapšanā, ietvers šveiciešu komponista Balca Trumpi (Balz Trümpy) mūziku.

www.elcimarronensemble.com