ARĒNA 2015

No 14. oktobra līdz 6. novembrim Latvijā jau četrpadsmito reizi norisināsies Jaunās mūzikas festivāls ARĒNA. Šogad klausītājiem Rīgā, Siguldā un Liepājā tiks piedāvātas desmit laikmetīgās mūzikas un mākslas programmas akustiski un vizuāli neparastos risinājumos. Pirmo reizi festivālā būs īpaša programma bērniem, aicinot viņus ne tikai baudīt mūzikas un mākslas priekšnesumus, bet arī pašiem meistarklasēs gatavot mūzikas instrumentus.

Šīgada ARĒNAS programmā īpaši jāizceļ trīs unikāli mūsdienu akadēmiskās mūzikas projekti, kas klausītājus pārsteigs gan muzikālā, gan saturiskā, gan scenogrāfiskā ziņā – elektroakustiskā kameropera MARIENGLASS, Latvijas Radio kora projekts CANTO 33 un franču komponista Fransuā SARĀNA (Francois Sarhan) muzikālas performances NO SAY NO WAY pasaules pirmatskaņojums.

Šveiciešu komponista Beata GIZINA (Beat Gysin) kameropera MARIENGLASS, kas sacerēta pēc Franca Kafkas romāna Pils (Der Schloss) motīviem, būs neparasts notikums gan mākslinieku un klausītāju izvietojuma ziņā, gan viņu savstarpējo attiecību un paša darba atskaņojuma ziņā, kas vienlaicīgi notiks gan dzīvā, gan elektroniskā veidā. To piedzīvot varēsim trīs izrādēs 16. un 17. oktobrī Rīgas Reformātu baznīcā.

Latvijas Radio koris, kas šo gadu pavada 75 gadu jubilejas gaidās, sadarbībā ar kolorīto šveiciešu komponisti Helēnu VINKELMANI (Helena Winkelman) ARĒNAS klausītājiem šogad sagatavojuši projektu CANTO 33 - stundu garu uzvedumu, kas sacerēts, iedvesmojoties no Dantes Aligjēri nemirstīgās Dievišķās komēdijas tekstiem. Kompozīcijas pasaules pirmatskaņojums notiks 24. oktobrī Erfurtes katedrālē Vācijā, bet Rīgā to dzirdēsim 30. oktobrī Sv. Pētera baznīcā.

Franču komponists Fransuā Sarāns (Francois Sarhan) šīgada festivālā ARĒNA piedāvā muzikālas performances NO SAY NO WAY pasaules pirmatskaņojumu, kas notiks 1. novembrī Kultūras telpā 3 māsas. Tajā piedalīsies gan neordinārā perkusioniste Dženifera TORENSA (Jennifer Torrence, ASV / Norvēģija), gan pats autors, būdams arī šī uzveduma scenogrāfs. Atskaņojumā šoreiz netiks izmantoti klasiskie sitaminstrumenti – vien ķermeņa perkusijas jeb body percussion un sadzīves priekšmeti.

Līdztekus iepriekš minētajiem ARĒNA šogad piedāvā arī divus klasiskus mūsdienu mūzikas koncertus, ko sniegs divi izcili atskaņotājkolektīvi. Ansamblis MISE-EN (ASV), kas ir viens no šībrīža ievērojamākajiem laikmetīgās mūzikas izpildītājiem Ņujorkā, uz Rīgu atvedis amerikāņu komponistu pašus jaunākos darbus, ko dzirdēsim 29. oktobrī Rīgas Latviešu biedrības namā koncertā AMERIKĀŅU TV REKLĀMAS. POST-MINIMĀLISMA PIRMATSKAŅOJUMI. Savukārt ģitāras un perkusiju duets EL CIMMARON DUO (Austrija/Itālija) sagatavojuši trīs jaundarbus, ko speciāli ARĒNAI radījuši komponisti Oskars Herliņš, Gerhards Štēblers (Gerhard Stäbler) un Agustīns Kastilja-Avila (Agustín Castilla-Ávila). Tie 20. oktobrī skanēs Mākslinieku savienības galerijā programmā KONTRAPUNKTS. UTOPISKIE DIALOGI.

Atzītais latviešu komponists un etnomuzikologs Valdis MUKTUPĀVELS (kokle, balss) sadarbībā ar šveiciešu mākslinieci un komponisti Helēnu VINKELMANI (vijole, perkusijas) aicinās uz folkloras un mūsdienu mūzikas improvizācijas koncertiem NO ALPIEM LĪDZ GAIZIŅAM, kuros varēsim baudīt latviešu un šveiciešu tradicionālās un mūsdienu mūzikas sarunu. Tie notiks no 27. līdz 31. oktobrim Rīgā, Liepājā un Siguldā.

Īpašs notikums būs arī Turcijas slavenākā dziedātāja Mustafas Doana DIKMENA (Mustafa Dogan Dikmen) viesošanās koncertlekcijā par Tuvo Austrumu un Rietumeiropas mūzikas saskares punktiem SAKNES NĀKOTNĒ. 5. novembrī Rīgas Latviešu biedrības namā viņš uzstāsies kopā ar unikālo un pasaulē augstu novērtēto starpkultūru mūzikas ansambli SARBAND.

Pirmo reizi ARĒNAS vēsturē šogad būs īpaša programma arī bērniem. Koncertos MEŽA DZIESMAS mūsdienu mūziku bērniem atskaņos latviešu mākslinieki Baiba Renerte, Artūrs Noviks, Ilze Gagaine un Jēkabs Nīmanis, savukārt komponiste Marina Gribinčika vadīs instrumentu darināšanas meistarklases. Šīs programmas bērniem būs pieejamas ne tikai Rīgā, bet arī Siguldā un Liepājā.